İki apartmanın arasında sıkışıp mütezayit cami bulunamıyor

İki apartmanın arasında sıkışıp kalan cami bulunamıyor

Eskişehir’üstelik ilginç mimarisiyle özen çeken cami

Esnaf Mustafa Saylık:

“Günde 3, 4 kere kapının önüne çıkıp camiyi gösteriyoruz”

Cami cemaatinden Ongun Kumarhane:

“Cami apartmanların ortada kaldığı için ilginç gözüküyor”

ESKİŞEHİR – Eskişehir’in Odunpazarı ilçesindeki Tabakhane Camii, devir ortamında 7 katlı iki apartmanın beyninde sıkışıp kaldığı amacıyla konumu pres bulunurken, mimarisiyle bile özen çekiyor.

Odunpazarı ilçesine sadık Halas mahallesinde 1986 yılında yapılan Tabakhane Mobilyacılar Camii, yıllar içinde etrafına yapılan binaların beyninde kaldı. Tabakhane esnafı ve mahalleliler eliyle yaptırıldığı öğrenilen cami, 7 katlı 2 binanın ortasında kalarak az daha ayırt edilemez oldu. Minarenin durmaksızın vasıl binaların adeta cami ile bütünleşmesi enteresan tıpkı görüntü oluşturuyor. Bilmeyenler camiyi bulmakta zorlanırken, çevrede ruhlu vatandaşlar binaların camiden bilahare yapıldığını belirtiyor. Önünden sabık insanlar ilginç mimari karşısında şaşkınlığını gizleyemezken, camiyi gören dönüp benzeri elan bakıyor.

“Binaların arasında olduğu amacıyla minaresi bile gözükmüyor”

Tabakhane Mobilyacılar Camii’nin dibindeki binanın altındaki dükkanı kâin Mustafa Saylık, periyot süresince birçok insanın namına camiyle ilgilendiren soru sorduğunu belirtti. Eskiden zat dükkanının olduğu yere bina hesabına camin avlusunun yapılmasının elan akıllıcasına olacağını dile getiren Saylık, “Camiyle ilişik haddinden fazla acayip bire bir olay, abartmıyorum bize günde 3, 4 kez camiyi soruyorlar. Çünkü öyle bire bir yapmışlar ki, binaların ortada olduğu üzere minaresi birlikte gözükmüyor. İki bina arasına camiyi sıkıştırmışlar. 6 buçuk senedir buradayım, hala bize burada minare ve camiyi soruyorlar. Günde 3, 4 kat kapının önüne çıkıp camiyi gösteriyoruz. Dükkanımın misil tarifi yalınç oluyor. Caminin dibi diyorum amma vatandaşlar camiyi göremiyor. Keşke bizim dükkanımızın olduğu kayran caminin avlusu olsaydı. Camiyle ilişkin anlatılan çokça hikaye var. Bir Vakitler servet sahibiyle anlaşamamışlar, anlaşsalardı bugünkü bu durum ortaya çıkmazdı” ifadelerini kullandı.

“Cami arada sıkışıp kaldı”

Cami iki apartmanın ortada kaldığı amacıyla ilginç gözüktüğünü söyleyen cami cemaatinden Mutlu Zeki, caminin avlusu olmadığı için yalnız ibadet için kullanılabildiğini vurguladı. Apartmanların camiden henüz sonra mensur edildiği bilgisini veren Bitirim, “Cami apartmanların ortada kaldığı üzere enteresan gözüküyor. Burası belki mimarlık tarzda bire bir cami kadar algılanamayabilir amma bura iri tıpkısı cami. Sağ tarafında hasıl apartman camiden daha sonra yapılmasına karşın camiye bahçe kendisine verilseydi ihtimal haddinden fazla daha güzel aynı cami pozisyonunda olurdu. Şahsın özel mülkü olduğu üzere mülkünü ikametgah adına değerlendirdiğini düşünüyorum. Cami de beraber sıkışıp kaldı, cemaatin sadece tapınma edebilme hizmetini karşılıyor. aksi takdirde cemaatin önceleri gelip oturabilmesi için benzeri bahçesi bulunmayan. Avlusu bulunmayan amma cami gün doğusu, mağrip istikametine akıllıcasına çok serbest.

Share: