İki kez nakil yapılan 5 böbrekli hastanın 2 böbreği enfeksiyon zımnında alındı

Böbrek yetmezliği zımnında iki defa nakil yapılan ve ikisi sağlıklı 5 böbrekle yaşamını sürdüren Cafer Yavuz, geçirdiği enfeksiyon zımnında iki böbreğinin alınmasının ardından yeniden sağlığına kavuştu.

Balıkesir’bile oturan ve bala yaşta süreğen böbrek yetmezliği tanısı konulan 36 yaşındaki Yavuz, 2002 yılında Iye Üniversitesi Hastanesinde aktarım operasyonu geçirdikten sonra 3 böbrekle yaşamına bitmeme etti.

Bu böbreğin birlikte işlevini yitirmesinin ardından 2019’da 2 yaşındaki tıpkısı bebeğin böbrekleriyle Bursa Uludağ Üniversitesi Tababet Fakültesi Hastanesinde baştan nakil olan Yavuz, ikisi metin 5 böbrekle hayatını sürdürdü.

İdrar yolu enfeksiyonu zımnında esasen üniversite hastanesinde tedaviye alınan hastanın, eskimemiş böbreklerinin engel görmemesi üzere çırılçıplak itibaren kendisinde olan iki böbreği alındı. 3 böbrekle yaşamını sürdüren Gürbüz, baştan sağlığına kavuşmanın mutluluğunu yaşıyor.

Organlarını bağışlamaya değişmeyen verdi

Hastanın tedavisini yürüteç hekimlerden Bursa Uludağ Üniversitesi Hastanesi Tababet Fakültesi Üroloji Ana Veri Dalı Akademisyen Doç. Dr. Boy Bos Mevcudiyet Günselen, AA muhabirine, hastaya, apayrı benzeri hastanede nakledilen böbreğin yıllar sonraları işlevini yitirmesinin peşi sıra, 2 yaşındaki benzeri bebeğin böbreklerini naklettiklerini anlattı.

Böylece hastanın doğuştan olanlar ve ahir nakillerle alay malay 5 böbrekle yaşamına devam ettiğini belirten Günselen, “Tabii etkin nakilli böbreklerdi, diğer 3 böbreği çalışmıyordu. Elan sonradan bu hastalanmış sidik yolu enfeksiyonu geçirmeye başlayınca, taktığımız o 2 yaşındaki böbrekler engel görmesin diye anadan doğma olan iki böbreğini aldık. Şu anda sayrı, geçmiş aktarım olduğu çalışmayan böbreği ve sonra nakledilen 2 böbreğiyle 3 böbrekli adına yaşamını devam ettiriyor.” diye niteleyerek konuştu.

Doç. Dr. Günselen, hastanın böbrek fonksiyonlarının ve sağlığının gayet gani olduğunu anlatım etti.

Cafer Gürbüz ise sağlığına kavuşmanın ve dilediği kadar akarsu içmenin mutluluğunu yaşadığını söyledi.

Yaşadığı süreci anlatan Yavuz, eksiksiz organlarını affetme kararı aldığını sözlerine ekledi.

Share: