İki nezaret göz sektörü amacıyla harekete geçti

Finansal piyasalarda yükselen tansiyonu bir biri ardına atık önlemlerle yatıştırıcı ekonomi yönetiminden tıpkı aşama üstelik inşaat sektörü üzere geliyor.

Sektördeki firmaların şişen yığılım ve akçe akışı sorununa çözüm temin etmek için Hazine ve Maliye Bakanlığı ile Yer ve Şehircilik Bakanlığı’nın düğmeye bastığı öğrenildi.

Business HT’nin haberine göre, seçme iki bakanlıktan cemaziyelevvel sektörün bina kuruluşları KONUTDER (Hane Geliştiricileri ve Yatırımcıları Derneği), GYODER (Emlak ve Taşınmazlar Yatırım Ortaklığı Derneği) ve İNDER’e (İstanbul İnşaatçılar Derneği), üyeleriyle ilişkin hikmet talebi gittiği ve bahis konusu bilgilerin zaman amacıyla dahi bakanlıklara ulaştırılmasının istendiği belirtildi. Seçme üç yapı kuruluşun da bugün istenilen bilgileri bakanlıklara ulaştırdığı kaydedildi.

Projelerin envanteri istendi

Edinilen bilgilere, her iki bakanlık, KONUTDER, GYODER ve İNDER üyesi firmalardan ellerindeki stoklar, hep münteha konut, ofis dükkan stokları ve bunların değersel karşıklıları, bitmeme fail projelerin durumu, bu projelerdeki bölük, ofis dükkan durumu, bu projelerin ne kadarının eksiksiz olduğu gibi bilgileri proje ismi, devlet, kaymakamlık, nüsha ve mecmu cirim bilgilerini acilen istek etti. Seçkin üç çatı teşekkül da üyen firmalara bu talebi güzeşte iletti ve bugün itibarıyla dilek edilen bu bilgiler Kaynak ve Maliye Bakanlığı ile Belde ve Şehircilik Bakanlığı’na ulaştırıldı.

Kuma sağlık havuzu oluşturucak

Temas iki bakanlığın birlikte mevrut bu bilgileri inceleyerek sektörün tafsilatlı bir resmini çekeceği, sektörde herhangi bir balon ya bile risk var mı, varsa ne noktalar var üzere konuları tayin edeceği belirtildi. Fakat bilgilerin hoppadak bu amaçla toplanmadığı, yapılacak incelemenin ardından önümüzdeki günlerde temas firmanın stoklarından tıpkısı bölümünün vadi aldığı bir geçim havuzu oluşturulacağı rapor ediliyor.

Oluşturulacak erinç havuzunun Yurt Bankası çatısı altında olabileceği ve gayrimenkullerin satışına dair kimi yurtdışı ve yurtiçi ara kazanç ya da taşınır enstrümanları ile satılarak, fasıl firmalarının stoklarının eritilmesi ve nakit akışı kolaylığının sağlanmasının hedeflendiği mevrut bilgiler beyninde.

Elan önce sektörden mevrut istek doğrultusunda, değme iki bakanlığın da yapacakları istimara sonrasında Yurt Bankası fonu evet üstelik bambaşka ayrımsız formül ile sektörün elinde biriken stokları nakde çevirmeyi ve sektörün üstünde oluşan baskıyı ortadan kaldırmayı hedefledikleri ifade edildi.

Öte yandan Hazne ve Maliye bakanı Berat Albayrak, geçtiğimiz haftalarda yaptığı açıklamada basamak sektöründe atılacak adımlardan bütçeye değme angarya gelmeyeceğini bildirmişti.

İnşaatın ve gayrimenkulun devleri

KONUTDER’in genel ağ sitesinde saha kayran bilgilere göre, derneğe sektörün önde mevrut 21 şirketi organ. 9 Haziran 2011’da kurulan derneğin üyeleri, bugüne kadar 250 binin üstünde konutun inşaasına imza attı. KONUTDER üyesi firmalar, kısaca 50 bin kişiye da doğrudan ve dolaylı adına istihdam olanağı sağlıyor. 1999 yılında kurulan GYODER çatısı altında ise 33 iştirak kayran alıyor. 1967 yılında kurulan İNDER üyesi ise 85 şeriklik var.

Küçümseme sonrası yıpranmamış kampanya başlıyor

Mavera yandan gayrimenkul sektörü temsilcileri, sektörü ihya etmek namına 27-28 Ağustos tarihlerinden birinde Çevre ve Kentçilik Bakanı Gaye Kurum’un da katılacağı benzeri basın toplantısıyla yıpranmamış ayrımsız iskontolu ve bağan kampanyayı başlatacak.

Share: