İki sefer nakil yapılan 5 böbrekli hastanın 2 böbreği enfeksiyon zımnında makbuz

Böbrek yetmezliği dolayısıyla iki kat aktarım yapılan ve ikisi dosdoğru 5 böbrekle yaşamını sürdüren Cafer Gürbüz, geçirdiği enfeksiyon nedeniyle iki böbreğinin alınmasının peşi sıra yeniden sağlığına kavuştu.

Balıkesir’üstelik oturan ve bala yaşta süreğen böbrek yetmezliği tanısı konulan 36 yaşındaki Yavuz, 2002 yılında Iye Üniversitesi Hastanesinde aktarım operasyonu geçirdikten sonra 3 böbrekle yaşamına bitmeme etti.

Bu böbreğin de işlevini yitirmesinin peşi sıra 2019’da 2 yaşındaki bir bebeğin böbrekleriyle Bursa Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesinde baştan nakil olan Gürbüz, ikisi sağlıklı 5 böbrekle hayatını sürdürdü.

İdrar yolu enfeksiyonu nedeniyle gine üniversite hastanesinde tedaviye alınan hastanın, eskimemiş böbreklerinin engel görmemesi için çırılçıplak itibaren kendisinde olan iki böbreği alındı. 3 böbrekle yaşamını sürdüren Yavuz, yeniden sağlığına kavuşmanın mutluluğunu yaşıyor.

Organlarını bağışlamaya karar verdi

Hastanın tedavisini örümcek hekimlerden Bursa Uludağ Üniversitesi Hastanesi Tıp Fakültesi Bevliye Temel Fen Dalı Akademisyen Doç. Dr. Kırat Variyet Günselen, AA muhabirine, hastaya, bambaşka benzeri hastanede nakledilen böbreğin yıllar sonradan işlevini yitirmesinin ardından, 2 yaşındaki tıpkısı bebeğin böbreklerini naklettiklerini anlattı.

Böylece hastanın çırılçıplak olanlar ve ahir nakillerle gelişigüzel 5 böbrekle yaşamına devam ettiğini belirten Günselen, “Tabiatıyla çalışan nakilli böbreklerdi, sair 3 böbreği çalışmıyordu. Daha sonradan bu parasız sidik yolu enfeksiyonu geçirmeye başlayınca, taktığımız o 2 yaşındaki böbrekler zarar görmesin diye anadan doğma olan iki böbreğini aldık. Şu anda marazlı, ilk aktarım olduğu çalışmayan böbreği ve sonradan nakledilen 2 böbreğiyle 3 böbrekli kendisine yaşamını devam ettiriyor.” diyerek konuştu.

Doç. Dr. Günselen, hastanın böbrek fonksiyonlarının ve sağlığının gayet mebzul olduğunu tabir etti.

Cafer Gürbüz ise sağlığına kavuşmanın ve dilediği büyüklüğünde akarsu içmenin mutluluğunu yaşadığını söyledi.

Yaşadığı süreci anlatan Gürbüz, kamu organlarını affetme kararı aldığını sözlerine ekledi.

Share: