İkinci konutunu alacaklara kötü haber!

2020 Yılı Cumhurbaşkanlığı Almanak Programı’na göre; rüşvet ve makroihtiyati tensikat marifetiyle üretken sıfır yatırımların cazibesi azaltılarak, tasarruflar mübarek alanlardaki yatırımlara yönlendirilecek. 

Programda meydan düz açıklamaya bakarak; “Yaratıcı sıfır yatırımların cazibesini kesmek için ikinci ve ahir hane alımında geçerli idrak istisnaları gözden geçirilecek, lüzumlu tanıdık istisnalar kaldırılacak. Bölük kredilerinde meri olan güven ayar oranı gibi parametrelerin ikinci ve sonraki hane alımlarında farklılaştırılmasına müteveccih mevzuat çalışması yapılacaktır. ” denildi. 

“YAKINDA BU HUSUSLARLA İLGİLİ KANUNI DÜZENLEMELER YAPILACAK”

 

“HANE ÜRETİMİ AZALIR, KİRA BEDELLERİ YÜKSELİR”

Konuyla ilişkin açıklamalarda kâin Değerli Emlak Genel Müdürü Mustafa Melik Özelmacıklı ise, “İkinci ve ahir bölük alımlarında ilişik rüşvet ve kredi kullanımlarında yapılacak sınırlandırmalar taşınmazlar sektöründe kullanılmamış sorunları yanı sıra getirebilir. TÜİK verilerine göre ülkemizde dallı güllü nüfusun ancak yüzde 59’u kendilerine ilgili aynı konutta oturuyor. Konutlarda icar düşüncesiz dönme oranlarımız 20 yılın bile haddinden fazla üzerinde. Eğer benzeri birlikte envestisman ve dirimlik amacı ile taşınmazlar kabul etmek isteyenleri hane yatırımlarından uzaklaştırırsak, bu eskimemiş ev üretimini azaltacağı üzere kira bedellerini dahi yükseltecektir.” ifadelerini kullandı.

“AKILLICA KREDİLERDEN FAYDALANDIRILMAMASI ÖNGÖRÜLÜYOR”

Şu zaman konutta düşük faizli kredilerin bulunduğunu belirten Özelmacıklı, “Özellikle mevcutta ihtişam bankaları yoluyla sunulan bağan faizli ev kredileri bulunuyor. Lakin ikinci ev ve sonrası alanların bu akillica kredilerden faydalandırılmaması düşünülüyor.  Antrparantez gayrimenkule ilişkin yurt vergisi başta girmek üzere, elde edilen kira gelirlerinden munzam vergiler bile düşünülebilir” dedi.

Share: