İklim değişikliği tekaütlük planlarınızı etkileyebilir mi?

FINANSGUNDEM.COM – DIŞ HABERLER SERVİSİ

İklim değişikliğine yönelik endişeler aynı ölçüde yaşınızla da ilişkin tür. Yakın zamanda Society of Actuaries (SOA) vasıtasıyla yapılan “Jenerasyonlar Beyninde Emekliliğe Yönelik Finansal Perspektifler” isimli aynı araştırma bu konuda tafsilatlı aynı tetkik sunuyor ve ayrımlı jenerasyonların emekliliklerini planlarken abuhava değişikliğine ne kadar ehemmiyet verdiğini araştırıyor.

Forbes’un haberine bakarak araştırmanın sonucunda sormaca katılımcılarının üçte birinden fazlasının iklim değişikliği nedeniyle tekaütlük döneminde finansal güvenliklerinin tehdit altında kalacağından endişe ettiği ortaya bundan sonra. Ancak iklim değişikliği sormaca katılımcılarının tıpkısı çoğu için önde gelen emeklilik sorunlarından ayrımsız tanesi olmadı. Değişik jenerasyonlarla karşılaştırıldığında Y kuşağı iklim değişikliğinin sağlıklarını etkileyeceği ve finansal açıdan zarara hastalık olacağına itimat eğilimini daha aşkın taşıyor.

Y kuşağı katılımcıların yarısı abuhava değişikliğinin tekaütlük yıllarında yaratacağı etkilerinden endişeli. Bu jenerasyonun endişelerini ise 1928 ve 1945 yılları arasında doğanlardan oluşan Ağızsız Kuşak’un sadece %16’su paylaşıyor. Kamu jenerasyonlar yaşam masraflarının, vergilerin ve sigorta maliyetlerinin iklim değişikliği nedeniyle karşıt etkileneceğini düşünüyor.

Ferdî güvenlik ve dirim masraflarının artmasıyla ait endişeler arasında ısınma, enerji, bölük sigortası ve azık konuları öne artık. Bunlar ise majör tekaütlük kararlarını etkileyebilir. Fakat abuhava değişikliğinin emeklilik planlarına yönelik kararları etkileyebileceği bir nice ayrıksı alan bile var.

Tıpkı kenar kasabasında ya da ormanda sakin ve rahat benzeri sülale hayali geçmişteki kadar cazibedar olmayabilir. İklim değişikliğinden kaynaklanan müfrit sıcaklar, yangınlar evet dahi dominant felaketleri bu şerait altında tayf edilen emeklilik hayatını kabusa çevirebilir. İçinde bulunduğumuz dönemde emeklilik amacıyla envestisman yapmaya devam edenler perspektiflerini genişletebilir ve dirim masraflarını düşürecek “doğurucu” yatırımlara yönelebilirler. Bunlar arasında ısı yalıtımı, ruz panelleri, akarsu depolama sistemleri evet üstelik kuraklığa dayanabilen bitkiler düz alabilir.

finansgundem.com’un derlediği bilgilere göre farklı ihtimaller beyninde elektrikli ya de hibrit vesait ile sebze bahçeleri da bulunuyor. Yaşınız hangi olursa olsun emeklilikte mali güvenliğinizi abuhava değişikliği zımnında oluşabilecek tehditlerden korumanın yolları bulunabilir. Bu süreçte ise yatırımcılar kasaba üzerindeki etkilerini azaltmak amacıyla dahi çalışabilirler.

Kentte alaz 47 dereceye ulaştı!

 

Çin MEMLUK ve Avrupa bankalarına 12 bilyon dolar kaybettirdi

 

42 ilde akaryakıt şirketlerine denetim

 

Share: