Ilişki esnafı mor zeytin ve asık yaprağı salamurasının kâm görmesinden kıvançlı

Eskişehir’bile yön pazarında yerini alan mor zeytin ve muallak yaprağı salamurası vatandaşlar aracılığıyla kilolu bent görüyor.

Vatandaşlar ucuz ve dinç ürünlere ulaşabilmek üzere pazarlara akış ediyor. Kolaylıkla kolaylıkla değme ihtiyacın karşılanabileceği cihet pazarlardan biri olan Eskibağlar Mahallesinde kurulan pazartesi pazarı dahi vatandaşların uğrak noktası oluyor. Öz imalatları olan asık yaprağı salamurasının vatandaşlar vasıtasıyla haddinden fazla beğenildiğini tamlayan Davut Soysalan, satışa sunduğu ürünlerin bire bir zaman satılıp, bittiğini söyledi. Gökçe Yazın toplanan asılı yapraklarının 6 kamer saklandığının altını çizen Soysalan, ” Manisa’nın üzümü ve asık yaprağının anılmış olduğu dizge aracılığıyla bilinir. Bu sebeple salamura yaparken Manisa üzümünün yaprağını kullanıyoruz. Yapraklar literatür toplanarak işleme konuyor ve 6 ay sonraları satışa çıkıyor, yani şuan tüm mevsimindeyiz. Zaman getirdiğimiz ürünler kamu 6 aydır salamurada. Kilosunu 60 liradan satıyoruz ve akşam olmadan ürünlerimizi bitiriyoruz. Kestirmece 30 kilo olan bu yapraklar üstelik aktarılma içerisinde bitecek diye düşünüyorum. Salim olsunlar vatandaşlar arzu gösterip bizi de bahtiyar ediyorlar. Kendimiz üretip kendimiz satıyoruz ve ürünlerimizin istek görmesiyle işimize artık odaklanıyoruz” dedi.

“Mor zeytini ilk kez görenler şaşırıyor”

Kahvaltı sofralarının vazgeçilmez ürünlerinden olan zeytin, ayrımlı ahraz ve faydalarıyla dahi vatandaşların seçim yapmasını zorlaştırıyor. Değişik ilim, nişan ve tadıyla dolay plana sâdır zeytinler mütenevvi faydalarıyla dahi özen çekiyor. Yön pazarında satışa çıkan zeytinlerin arasında değişik zahirî aşılanmamış mersinli mor zeytin ilk kez görenleri hayrete düşürürken, faydalarını öğrenenler az daha tadına bile bakmadan kabul etmek istiyor. Vatandaşların mor zeytinin faydalarını henüz bilmediğini dile getiren Davut Soysalan, “Mor zeytin yaban mersini içerisinde tatlandırıldığı üzere bu renge bürünüyor. İri taneli ve mayhoş benzeri zeytin adına civar plana çıkıyor ve yarayışlı tıpkı im olduğu biliniyor. Gâh vatandaşlar bu zeytini çokça sevdiği üzere daima alıyor amma bazıları üstelik ilk kez gördüğü için hayrete düşüyor. Nasıl bu renkte zeytin olduğunu, nereye özgü olduğunu falan soran vatandaşlar bu zeytinin faydalarını öğrenince kendileri üzere gani olacağını düşünüp hemencek kabul etmek istiyor. Bu zeytinin akıl için hayır olduğu, hafızayı güçlendirdiği ve tüketilmesi gerektiği söylenirken, metabolizma rahatsızlıkları üzere de gani olduğu düşünülüyor. Bence metabolizmayı kuvvetlendiriyor olması bu zeytini tüketmek amacıyla ehliyetli tıpkı faktör” şeklinde konuştu. – ESKİŞEHİR

Share: