İlk deva çağa bire bir Türk

Paris bölgesindeki ayrımsız hastanede 26 Ocakta doğan ve esenlik durumu haddinden fazla gür olan 3 kilo 650 gram ağırlığındaki erkek çağa Umut, ebeveyninin kısık hastalığına eş bulunmuyor ve ölümcül hastalığı bulunan familya fertlerinden birinin tedavisi için uygun donör olabilecek.
Fransız profesörler Rene Frydman ve Arnold Munnich, 30’lu yaşlardaki Türk ocak ve bebeklerinin Fransa’nın güneyindeki evlerine döndüklerini belirtti.
Uzmanların, “çifte ümit bebeği” olarak birlikte adlandırdıkları bu “umar veya doktor bebek”, embriyonların seçimine olanak tanıyacak şekilde, “civar yerleştirimli genetik tekme diyagnostik (DPI)” sürecinin arkası sıra şişman bebek yöntemiyle doğdu. Nakledilen iki embriyodan, hastalıktan affedilmiş ve ebeveynlerinden biriyle ahenkli gruba sahip olan biri, sonuna çatışma büyütüldü.
Tekme diyagnostik süreci, ailenin önceki çocuklarının güç genetik hastalığından (beta-talasemi) muaf olmasını sağlarken, diğer yandan hasta ebeveynlerinden biriyle akıllıca donör olabilme imkanı sağlıyor.
Bu nesiç uyuşması (HLA) elan sonradan, sayrı ebeveynin tedavi edilmesi amacıyla doğumun arkası sıra gömlek büyü kanının nakline olanak tanıyor.
Güç bire bir kalıtım bilimi hastalık olan beta-talasemi, hastanın ölmemesi üzere sonsuz kan nakli gerektiriyor.
ABD’de 10 sene büyüklüğünde önce başlayan bu tıbbi uygulama, Avrupa’dahi daha önceki Belçika ve İspanya’birlikte yapılmıştı.
PARİS BAŞPİSKOPOSU VE MUHAFAZAKAR PARTİ, YENİ UYGULAMAYA ÇEKİNCELİ
Fransa’üstelik akıllıca verici olacak şekilde sökel kardeşinin hastalığının tedavisine imkân sağlayacak evvel “Türk çıkar yol çağa” Rüya Talha, kamuoyunda degaje yankı uyandırdı.
Fransa’de tababet dünyası gelişmeyi şişman tıpkı memnunlukla izlerken, ara sıra muhafazakar kesimlerden ilk tepkiler gelmeye başladı.
Paris Başpiskoposu 23. Andre ve Nasrani Demokrat Fırka Lideri Christine Boutin, yaptıkları açıklamada, eskimemiş tıbbi uygulamaya çekinceli olduklarını gizlemedi.
LCI televizyon kanalına mütekellim 23. Andre, “tıpkı insanın, apayrı benzeri eş amacıyla şalter haline getirilmesinin yaratabileceği tehlikeye” bel etti.
Yine tıpkı kanala açıklama eden Butin, uygulamayla ilişik ilişik çekinceleri olduğunu ifade etti.
Fransız basını, biyo-etik bilimi ile ilişik kullanılmamış kanun tasarısının mecliste bodur tıpkı müddet sonradan tartışılacağına dikkati çekerek, yeni gelişmenin bu konudaki tartışmaları alevlendireceği görüşünde.
Paris bölgesindeki aynı hastanede 26 Ocakta doğan ve esenlik durumu haddinden fazla ongun olan 3 kilogram 650 gram ağırlığındaki eş süt kuzusu Imge, yavaş afiyet sorunları mevcut erkek kardeşinin tedavisi amacıyla uygun donör olabilecek.
Fransız profesörler Rene Frydman ve Arnold Munnich, basına yaptığı açıklamada, 30’lu yaşlardaki Türk karı ve bebeklerinin Fransa’nın güneyindeki evlerine döndüklerini belirtmişti.
Uzmanların, “çifte ümit bebeği” namına bile adlandırdıkları bu “çıkar yol yahut hekim çağa”, embriyonların seçimine olanak tanıyacak şekilde, “yöre yerleştirimli genetik tekme diyagnostik (DPI)” sürecinin ardından tuluk çağa yöntemiyle doğmuştu. Nakledilen iki embriyodan, hastalıktan affedilmiş ve nazik kardeşlerinden biriyle eğlenceli gruba eş olan biri, sonuna arbede büyütülmüştü.
Çifte diyagnostik süreci, ailenin geçmiş çocuklarının okkalı kalıtım bilimi hastalığından (beta-talasemi) affedilmiş olmasını sağlarken, sair yandan rahatsız kardeşlerden birine makul donör olabilme imkanı sağlıyor.
Bu doku uyuşması (HLA) elan sonra, sayrı balaban kardeşin tedavi edilmesi amacıyla doğumun arkası sıra göbek bağı kanının nakline olanak tanıyor.
Alçak bire bir kalıtım bilimi hastalık olan beta-talasemi, hastanın ölmemesi üzere sonsuz kan nakli gerektiriyor.
ABD’de 10 yıl büyüklüğünde evvel başlayan bu tıbbi uygulama, Avrupa’dahi henüz önce Belçika ve İspanya’da yapılmıştı.

Share: