İmar barışı en aşkın Zonguldak ve Edirne basamak fiyatlarını artırdı

Kasaba ve Şehircilik Bakanlığı’nca, vatandaşın devletle ihtilaflı durumunun ortadan kaldırılması, imara karşıt, ruhsatsız yahut icazet eklerine hilaf yapıların kayıt altına alınması aracılığıyla bu yapılara yasallık kazandırılması hedeflenen “bayındırlık barışı” düzenlemesine başvurular devam ediyor.

Vatandaşların e-heybet üzerinden 8 Haziran’da başvurularını yapmaya başladığı düzenleme kapsamında, referans süresi sene sonuna kadar uzatılmıştı. İmar barışından faydalanan dirilik sayısı ise 8 milyon 600 bini aşmış durumda.

Taşınmazlar sektörü ile ait çözümlemeli bilgiler sunan REIDIN ile Coldwell Banker hisse senedi birliğiyle hazırlanan “İmar Barışı Sonrası Hane Fiyatı En Haddinden Fazla Mütezayit İl, İlçe ve Mahalleler” antetli rapora bakarak, bayındırlık barışı sonrası ev fiyatlarında akıbet döneme göre hareketlenme yaşandı.

Aradan güzeşte 5 kocaoğlan fazla sürede göz fiyatlarının sunma çok arttığı yer yüzde 6,7 ile Zonguldak oldu. Zonguldak’ı bu alanda yüzde 6,6 ile Giresun, Yozgat ve Edirne, yüzdelik 6,4 ile Erzincan, yüzde 6,2 ile Van, yüzdelik 6 ile Iğdır izlem etti. İmar barışından sonra basamak fiyatlarının sunu çok arttığı geçmiş 10 iklim ortada Bitlis yüzde 5,9 ile sekizinci, Elazığ yüzde 5,8 ile dokuzuncu, Bilecik yüzde 5,6 ile onuncu tam yer aldı.

İLÇELERDE BAŞI İZMİR ÇİĞLİ VE ANKARA GÖLBAŞI ÇEKİYOR

BAHIS KONUSU dönemde ortalama hane fiyatlarının genişlik çok arttığı 30 kaymakamlık beyninde ise önceki sırada yüzdelik 9,2’lik yükselişle İzmir Çiğli ve Ankara Gölbaşı geliyor.
Bu iki ilçeyi yüzde 7,7 ile Adalar, yüzde 6,7 ile Konya Beyşehir, Zonguldak Model, Antalya Katarakt, yüzdelik 6,6 İzmir Dikili ve Foça, Giresun Eşkâl, Antalya Alanya, Finike, Seki, Tümsekli, Yozgat Eşkâl, Edirne Dalan, Muğla Dalaman, Çanakkale Gelibolu ve Amasya Merzifon izliyor.

Erzincan Format ilçesi yüzde 6,4 ile 21. tam yer alırken, onu sırasıyla yüzde 6,3 ile İzmir Güzelbahçe ve Balıkesir Karesi, yüzdelik 6,2 ile Van
İpekyolu, yüzdelik 6,1 ile İzmir Bergama, yüzde 6 ile Iğdır Model, İzmir Pınar, Okumuş Didim ve Muğla Marmaris, yüzde 5,9 ile Samsun İlkadım, Bitlis Form ve İzmir Urla strateji ediyor.

FİYATLARIN GENIŞLIK HADDINDEN FAZLA ARTTIĞI 50 MAHALLE

Araştırmaya bakarak ümran barışı başladığından beri basamak fyatlarının sunu çokça arttığı mahalleler beyninde zirvede yüzdelik 6,8 ile Bursa Gemlik’e sınırlanmış Eşref Dinçer geliyor.

Eşref Dinçer’i yüzde 6,7’lik artışla Erzurum Yakutiye’ye merbut Ömer Nasuhi Bilmen ve İzmir Konak’ın Çankaya, yüzde 6,6’lık yükselişle Beşiktaş’ın Çağa, Etimesgut’un Yaprakçık, Beşiktaş’ın Kültür, İzmir Çiğli’nin Evka 2 ve Evka 3, Tekirdağ Süleymanpaşa’nın Altınova, Bursa Osmangazi’nin Maksem, İzmir Güzelbahçe’nin Sahil, Sarıyer’in Yeniköy, İzmir Bayraklı’nın Adalet, İzmir Konak’ın Mithatpaşa, Küçükçekmece’nin Halkalı Kalıp, Antalya Konyaaltı’nın Kuşkavağı, İzmir Bornova’nın Eşkal mahalleleri strateji ediyor.

Listeye yüzdelik 6,6’lık artışla giren gayrı listeler ise şu şekilde:

“Beşiktaş’ın Levazım, İzmir Menderes’in Çukuraltı, İzmir Bornova’nın Saika Beyazıt, Gaziantep Şehitkamil’in İbrahimli, Edirne Suret’in Şükrüpaşa, Balıkesir Bandırma’nın Sunullah, Adalar’ın Düzen, Küçükçekmece’nin Fatih, Bursa Gemlik’in Küçükkumla, Balıkesir Bandırma’nın 17 Eylül, Balıkesir Edremit’in Hamidiye, Beşiktaş’ın Akat, Antalya Muratpaşa’nın Düzenlilik, Güzeloluk ve Toyluk, Antalya Konyaaltı’nın Gürsu, İzmir Konak’ın Ekin, Bursa İnegöl’ün Kemalpaşa, Kayseri Talas’ın Bahçelievler, İzmir Karşıyaka’nın Atakent, Ziyalı Kuşadası’nın Kadınlar Denizi ve Türkmen, Gaziosmanpaşa’nın Mevlana, Bahçelievler’in Bahçelievler, İzmir Çiğli’nin Ataşehir, Alanya’nın Saray ve Cumhuriyet, Hatay İskenderun’un Barbaros, Gebze’nin Hacıhalil, Antalya Konyaaltı’nın Liman, Büyükçekmece’nin Batıköy, Gemlik’in Hamidiye, Üsküdar’ın Yavuztürk mahalleleri.”

“SEVGILI ÇÖZÜLDÜ, SEKTÖRDE CANLILIK OLUŞTU”

Coldwell Banker Türkiye Talih Başkanı Gökhan Taş, konuya ilgilendiren yaptığı açıklamada, imar barışının ülke ekonomisine çokça şişman faydası olduğunu belirterek, 13 milyon gayrimenkulden bahsedildiğini söyledi.

Sadece konutun değil ticari gayrimenkullerin bile işin içre olduğunu dile getiren Taş, şunları kaydetti:

“Ruhsatı alınamadığı için kiraya verilemeyen, satışa çıkacak amma muntazır yerler birlikte var. Tıpkı şekilde bütün bütün cesaret alınamadığı için satılamayan gayrimenkuller bu sayede satışa artık, satışa çıkıyor. Bu çok cepheli bir husus. Yıllardır süren bu sav çözüldü. İnsanlar, şirketler iskan belgesi olmayan gayrimenkulu alamıyor, yatırım yapamıyordu. Yatırım yapılabilir, cesaret alınabilir manzara oluştu. Dolayısıyla mamure affı piyasada elektrik doğurdu.”
Taş, imar barışıyla alçak benzeri dolanım başladığını rapor ederek, bunun devam etmesini beklediklerini sözlerine ekledi.

Share: