İmar Barışı kapsamında 3743 doküman tağyir edildi

Türkiye genelinde yapıların imara uymazlık ve iskan sorununu çözmesi amacıyla çıkarılan İmar Barışı’nda başvurular 15 Haziran’da tamamlandı. 10 milyon 250 bin başvurunun yapıldığı İmar Barışı kapsamında şu anda Bina Kayıt Belgesi alabilmek amacıyla ödemeler yapılırken, Kasaba ve Şehircilik Bakanlığı bir yandan bile fırsatçılarla mücadele ediliyor.

31 ARALIK 2017 ŞARTI

Yapıların, İmar Barışı’ndan yararlanabilmesi üzere 31 Fasıla 2017’den önceki düz yazı edilmiş olması şart. Ancak gâh fırsatçılar hem Kaynak arazisi satın almak hem de geriden geriye yapısını vasıta yol açmak amacıyla bu tarihten sonradan inşa edilen yapıları amacıyla bile İmar Barışı’na başvurup, yapı araç belgesi aldı. Vekâlet demincek bu fırsatçıların belgelerini bir tane biricik halel etmeye başladı.

UYDUDAN TESPİT

Kasaba ve Kentçilik İl Müdürlüğü yetkilileri ile Tapu Kadastro yetkilileri, 31 Antrakt 2017 ve sonrasındaki peyk görüntülerini bir tane tek karşılaştırarak fırsatçıları tespit ediyor. Peyk görüntülerinin yanında ihbarlar de dikkate alınıyor. Bugüne büyüklüğünde 60 ilde toplam 3743 doküman nakız edildi. Bakanlığın tayin çalışmaları devam ediyor. Tespitlerin sonucunda iptaller sürecek.

EN ÇOKÇA İSTANBUL’DA

Şu asıl kadar sunu çokça belgenin fek edildiği diyar 292 adetle İstanbul oldu. İstanbul’u 270 adetle Muğla, 229 adetle Mersin Ağacı, 225 adetle Konya ve 217 adetle Çanakkale strateji etti. Geriden Geriye yapıların birer birer yıkıldığı Nevşehir’üstelik 190 doküman tağyir edilirken, yayla ve meralardaki gizlice yapılar ile gündeme mevrut Trabzon’da 147 oportünist yakalandı. İzmir, Kocaeli, Ankara ve Aksaray da haddinden fazla belgenin tahrip edildiği illerden.

SUÇ DUYURUSU

Fırsatçılık özne eşhas karşı, kusurlu beyan dolayısıyla savcılığa suç duyurusunda dahi bulunuluyor. Tayin edilen habersizce yapılar ilişik belediye eliyle yıkılırken, tahsil edilen yapı kayıt belgesi bedelleri de reddetme edilmiyor. Bu geriden geriye yapıların cıvıltı, su gibi aboneliklerinin iptali için dahi ilişkin kurumlara tebligat yapılıyor. (Briz Esmer Söyleyenoğlu/Öğün)

Share: