İmar barışına başvurularda serencam ay

İmar Barışı’na müracaat süresinin dolmasına tıpkısı kamer müddet kalırken, uzmanlar, vatandaşları, başvurularda yaşanması beklenen yüklülük veya kükremek zımnında mağdur olmaması için son günlere büyüklüğünde beklememesi üzerine uyarıyor.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığınca vatandaşın devletle ihtilaflı durumunun ortadan kaldırılması, imara çap, ruhsatsız veya icazet eklerine yeraltı yapıların vasıta altına alınması tarafından bu yapılara yasallık kazandırılması hedefiyle hayata geçen İmar Barışı’na 8 Haziran’dahi başlayan başvurular, 31 Ekim’e kadar yapılabilecek.

“Akıbet güne bırakmayın”

Uzmanlar, seçme kıygınlık yaşamamaları için başvurularını son günlere bırakmamaları konusunda vatandaşlara uyarılarda bulundu.

Emlak Hukuku Enstitüsü Başkanı Avukat Yüksek Yüksel, AA muhabirine yaptığı açıklamada, İmar Barışı’nın 13 milyondan fazla yapıyı kapsadığını belirterek, bu kapsamda 8-10 milyon civarında aynı referans olmasını beklediklerini bildirdi.

Yüksel, bugüne büyüklüğünde milyonlarca referans olduğunu ancak edindikleri bilgiye göre henüz bahis konusu rakamlara ulaşılamadığını kaydederek, “Bu yüzden serencam kamer güç bahir olacağını düşünüyoruz. Ayrıca 20 Eylül’de ait tebliğde yaşanan başkalık, yoğunluğun artmasına sebep olacaktır. Vatandaşlarımız, bu nedenle başvurularını son günlere bırakmasınlar.” dedi.

“Binanın vasfını mutlak belirleme edin”

Yüksel, İmar Barışı başvurusunda genişlik cesim konunun, ilişik binanın oturumunun, mezuniyet sayısının ve katların metrekaresinin akıllıcasına ölçülmesi olduğunu belirterek, imarlı bire bir arsada mevcut binanın ne kadarının mamure hakları ortamında, ne kadarının dışında olduğunun ferah çözümleme edilmesi gerektiğini bildirdi.

Binanın vasfını belirleme etmeden müracaat yapılmaması gerektiğini vurgulayan Yüksel, şu değerlendirmelerde bulundu:

“Binaların olağan yapı mı, villa mı, apartman mı olduğunu sınırlamak haddinden fazla önemli. Bire Bir binanın hangi nev yapı olduğu dahi kimi vakit açık olmayabiliyor. Belediye ya dahi ilgili valiliğe başvurarak binanın orada kaydı varsa sınıfını hıfzetmek, yoksa bu işleri alim beceri mühendislik ya dahi müşavirlik şirketlerinden binanın cinsi yahut vasfını belirleyen aynı tabir almak gerekir. Bu kapı duruma göre ödenmesi gereken harç miktarını değiştirmektedir. Binanın vasfını belirleme etmeden referans yapmayın.”

“Yeniden su başladı”

İstanbul Zirve Bina Teftiş ve Müşavirlik Umumi Heyet Başkanı Cumhur Akpınar, Belde ve Kentçilik Bakanlığının “Çatı Kayıt Belgesi Verilmesine İlişkin Asıllar ve Esaslarda Ayrım Yapılmasına Dayalı Usul ve Esaslar” tebliğinin 20 Eylül’de Resmi Gazete’de yayımlanmasının peşi sıra vatandaşlarda hareketlilik gördüklerini söyledi.

Akpınar, “Yaz ayları, tatil, Kurban Bayramı derken İmar Barışı’nda bazı vatandaşların başvurularını akıbet döneme bıraktığını görüyoruz. Tebliğde yapılan ayrım kapsamında baştan referans yapacakların da etkisiyle başvurularda artışlar olacaktır.” dedi.

Araştırmalarına bakarak, bugüne büyüklüğünde bakanlığa verilen belgelerde çok sayıda bilgelik eksikliğinin bulunduğunu dile getiren Akpınar, “Bu bilgi eksiklikleri zımnında çatı vasıta belgelerinde korkulu hatalar oluşuyor. Vatandaşların, bu kavisli belgelerinin düzeltilmesi için serencam günlerde kırıcı talepte bulunduğunu görüyoruz.” diyerek konuştu.

“Tebliğdeki değişiklikle çıban karışıklığı giderildi”

Emlak Hukuku Derneği Başkanı Mürtefi Güvenç Kiraz, 20 Eylül’de ait tebliğde yapılan değişiklikle bazen konularda yaşanan esas karışıklığının giderildiğini belirterek, şunları söyledi:

“Elan geçmiş yapının tamamından mı yoksa hemen muhalefet olan kısımdan mı harç alınacağı üzerine karışıklık vardı. Bu konuda, ‘Her çatı üzere elden tıpkı Çatı Vasıta Belgesi düzenlenir’ hükmü değiştirildi. Çatı Kayıt Belgesi; bina ruhsatı yahut bina kullanma izni yoksuz yapılarda yapının tamamı amacıyla, yapı istimal izni bulunan yapılarda ise onay ve eklerine uymazlık hangi hür bölümde/bölümlerde işlenmiş ise o hür bölümler üzere ayrı ayrı veya yapının ıcığı cıcığı bir tane bir malike ilişkin ise ve aykırılık hep mutlak bölümlerde mamul ise yapının topu topu için düzenlenir.’ hükmü getirildi.” 

Share: