İmar Barışı’na çetin arzu

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’ndan alınan bilgiye bakarak, konutların mamure ve iskan sorununu çözmesi hedeflenen İmar Barışı düzenlemesi kapsamında Çatı Taşıt Belgesi üzere e-Fehamet üzerinden 8 Haziran’da başlayan başvurulara vatandaşların ilgisi sürüyor.

İmar Barışı düzenlemesine yapılan müracaat sayısı iki ayda 4 milyon 141 bin 52’yi buldu.

Bu başvurulardan 3 milyon 654 bin 601’i hane, 376 bin 27’si ticari çatı, 110 bin 300’ü zirai yapı ve 124’ü güneş enerjisi santrali üzere yapıldı.

Bu kapsamda 306 bin 399 bina anahtar belgesi verilirken, vatandaşlarca doküman bedeli namına 1 bilyon 643 milyon 280 teklik ödeme yapıldı.

Vatandaşların devletle ihtilaflı durumunun ortadan kaldırılması, imara karşıt, ruhsatsız yahut müsaade eklerine çapraz yapıların taşıt altına alınması eliyle bu yapılara yasallık kazandırılması hedeflenen İmar Barışı düzenlemesi, 31 Antrakt 2017’den esbak ruhsatsız veya cevaz eklerine çap yapılmış kırsal ve kentsel alanlardaki tamlık yapıları kapsıyor.

PTT şubelerinden alınan e-Şevket şifresi ile “www.turkiye.gov.tr” adresine veya “e-Büyüklük” oynak uygulamasına giren vatandaşlar, burada düzlük düz kurumlar bölümünden Belde ve Şehircilik Bakanlığına ilişkin sayfaya erişebiliyor. Sayfaya giriş fail çatı sahipleri, “İmar Barışı Başvuruları” bölümüne girdikten sonradan istenilen bilgileri doldurarak başvurularını tamamlıyor.

Düzenlemede akıbet başvuru haset 31 Ilk Teşrin 2018 namına belirlendi, bedeli ise 31 Açıklık 2018’e büyüklüğünde ödenebilecek.

Share: