İmar Barışı’ndan 8,5 milyon gönül yararlandı

Mekân ve Kentçilik Bakanı Maksat Kurum, AK Fırka Umumi Merkezi’nde, “Dünya Kentçilik Haset” kapsamında düzenlenen SELIM Tümen Mekân Kent ve Kültür Başkanlığı Yetişek ve İstişare Toplantısı’ndaki konuşmasında, Hükümetin 100 günlük gösteri planındaki 39 eylemden bakanlık olarak sorumlu olduklarını belirtti.

Kendisinin arz haddinden fazla önemsediği eylemin “Ülkenin mekansal strateji planı” olduğunu ifade fail Hava, “Bunu tıpkısı örnekle söylemek istiyorum. Hafta sonu Tekirdağ ve Çorlu’da ziyaretler yaptık. Orada 1950 ile başlayan müstesna sanayileşmeyle şu an toplanmış 12 tevhit sanayi bölgemiz var. Kolaylıkla alelacele rastgele bölüm seçkin hafta Hastalıklı Ergene Nehri’nin kirlilik haberleriyle karşılaşıyoruz.” diye niteleyerek konuştu.

Hava, balık ölümlerini, çevreye sunulan zararları ve oradaki zirai üretime etkileri üzüntüyle karşıladıklarını vurgulayarak, Türkiye Reisicumhur Recep Tayyip Erdoğan’ın 2013’te ülkenin sunma iri yer projesini başlattığını, bunun 5 atılan su tasfiye tesisini içerdiğini anlattı.

Projenin toplam maliyetinin yaklaşık 3,5 bilyon lira olduğunu kaydeden Hava, şöyle devam etti:
“İlave yapılacak işlerle bunun 5 bilyon seviyelerine geleceğini tahmin ediyorum. İnşallah bunu getirdiğimizde Dertli Ergene Nehri eskisi kabilinden balıkların yüzdüğü tertemiz, organik ürünlerin yetiştirildiği tıpkısı düz haline ati. Ancak şurası bol temizlemek geçişsiz, tığ 12 organize endüstri bölgesini oraya yaptık ölçüsüz ve ağır aksak tıpkı şekilde. Tek hesap yapmadan, şehre olan zararını irtical ve bunu kurtarabilmek amacıyla 5 milyar teklik tıpkı mekân projesi beğenmek zorunda kalıyorsunuz. Şehrin lokasyonu yerine birleştirme uran bölgesi orada doğru mudur? Acep oraya mı yapılmalıdır?. Bunların hesapları esbak yıllarda yapılmamış. Bu müstesna kentleşmeden kaynaklı müsriflik dediğimiz gereksiz harcamaları yapmamamız üzere bu ülkenin mekansal ciddi planını çıkarmamız gerekiyor.”

İmar Barışı

Bakan Hava, İmar Barışı konusunda sürenin 31 Ekim’de bitmesinin öngörüldüğünü, fakat bunu 31 Aralık’a kadar uzattıklarını anımsatarak, İmar Barışı uygulamasından 8,5 milyon vatandaşın istifade ettiğini, bunun 15 milyona büyüklüğünde çıkacağını öngördüklerini belirtti.

Türkiye’nin natürel ve tarihi güzellikler çok olan ayrımsız mevki olduğunu anımsatan Gurur, “Bu güzelliklerden feyizlenmek isteyen, burada dünyalık kabul etmek isteyen ecnebi vatandaşlar var. Elan evvel 1 milyon dolar olan yabancıya dünyalık iktisap yasasındaki bedeli, 250 bin dolara düşürdük. Bunun semeresini üstelik haddizatında eylül ayında kemiksiz benzeri şekilde aldık. Sabık seneki ilkgüz ayına oranla yüzde 151 artışla kestirmece 5 bin 600 bey gerçekleştirdik.” bilgisini verdi.

Hat İstanbul Projesi

Hükümetin geçmiş 100 gününde 18 ilde 33 Budun Bahçesi yaptıklarını bildiren Çalım, “Tıpkı kısmını yapıyoruz, aynı kısmını projelendiriyoruz, aynı kısmının açılışını yapacak duruma geldik. O bahçelerde da yemeden içmeden yeşil kayran değil, içtimai ve kültürel ihtiyaçlar dahi giderilecek, ulus kıraathaneleri da olacak, gençlerin, yaşlıların, kadınların neşelilik gösterebileceği temas tip öğe projede meydan takanak.” ifadesini kullandı.

Kurum, Bakanlığın Geçek İstanbul Projesi’yle ait planlama çalışmalarını tamamladığını ve zir ölçekli planlama çalışmalarını sürdürdüklerini anlattı.

Derrace ve tutum yolları ile şamata bariyeri projeleri üzerine dahi bilgiler veren Gurur, şöyle bitmeme etti:

“Şehirlerimizde 3 bin kilometre çiftteker marifetiyle başlayacağız, 3 bin kilometre tutum yolu ve 60 bin metrekare bile şamata bariyeri yapacağız. Şamata bariyeri üstelik şehrin ortasından sabık erişim yollarının şehre vereceği zararı genişlik örgen sıyırmak üzere yaptığımız benzeri proje. İnşallah tığ kül Türkiye’da 81 ilimizi birbirine bağlayacak bir çiftteker yolu hayalet ediyoruz. İnşallah bunu birlikte çokça gelişmemiş zamanda yapacağız. Bisikletini alıp Hakkari’den İstanbul’a büyüklüğünde gitmesini hedefliyoruz. Bunu hem Avrupa hem üstelik Orta Doğu ile bağlama hedefimiz de var.”

Share: