IMF’den İtalya ekonomisi için bu sene yüzde 3’lük nema beklentisi

Arsıulusal Mülk Fonu (IMF) tarafından yapılan açıklamada, İtalya ekonomisine ilişkin 4. madde konsültasyonunun tamamlandığı bildirildi.

İtalya ekonomisinin, Kovid-19 salgınının bozukluk olduğu gerilemenin arkası sıra canlı tıpkısı şekilde toparlandığı tamlanan açıklamada, istihdam ve iş gücüne katılımın ağız ağıza düzeldiği, bankaların budaklı kredilerinin azalmaya devam ettiği ve sermaye pozisyonlarının güçlendiği aktarıldı.

Açıklamada, mutluluk ekonomisinin kullanılmamış zorluklarla yüz yüze olduğuna ilgi çekilerek, Ukrayna’daki savaş ve küresel tedbir zincirinde Kovid-19 ile ilgilendiren aksamaların, global rica yavaşlarken da enerji fiyatları ile enflasyonu yukarı ittiği ve ana işaret kıtlığını yoğunlaştırdığı kaydedildi.

Yeterli erke arzının sağlanmasının bire bir evleviyet olduğu vurgulanan açıklamada, ülkenin kuzey kesiminde elem bir kuraklığın gıda fiyatlarını daha da baskılayacağı ve erke güvenliğiyle ilişkin sorunları henüz bile kötüleştireceği uyarısında bulunuldu.

Açıklamada, “Büyümenin biberli aynı şekilde ılımlı arkaç gelmesi ve Ukrayna’daki çarpışma, mal politikasının sıkılaşması, bitmeme fail tedbir zinciri aksaklıkları ile daha faziletli ve kalımlı pahalılık nedeniyle ağırlık altında kalması bekleniyor.” ifadesi kullanıldı.

Tahaccüm hızında yavaşlama beklentisi

Devlet ekonomisinin güzeşte sene yüzde 6,6’lık nema gösterdiği anımsatılan açıklamada, İtalya ekonomisinin ekseriyetle güzeşte yıldan gelen aktif devirle bu yıl yüzde 3 ve gelecek yıl yüzdelik 0,7 büyümesinin beklendiği kaydedildi.

Ülkede ortalama yıllık enflasyonun ise bu sene yüzdelik 6,7 ile zirve yapması ve elan sonra aşamalı olarak düşmesinin beklendiği aktarıldı.

Sonraki yıllarda erke fiyatlarının orta arkaç gelmesiyle amme yatırım harcamalarıyla desteklenen büyümenin artacağının tahmin edildiği belirtilerek, temel tahminle ilişik belirsizliğin erdemli olduğu ve adi cepheli risklerin görünümü önemli ölçüde etkileyebileceği tabir edildi.

Açıklamada, enerji fiyatlarında elan aşkın artışın ve finansal koşulların tezce sıkılaşmasının büyüme ile mali konsolidasyon çabalarını baskılayabileceği kaydedildi.

IMF’nin açıklamasında gelecek aylarda Rusya’nın erke ithalatının ağız ağıza askıya alınmasının, üretimi eke ölçüde azaltabileceği belirtildi.

Sri Lanka’daki politik akse zımnında IMF ile anlaşma ertelendi

 

IMF: Artan borçlar Asya bölgesini riske sokuyor

 

Share: