İngiliz bilgi insanları, bebeğin kalbini nesep göze enjeksiyonuyla iyileştirdi

İngiltere merkezli Bristol Üniversitesi’nden Prof Dr Massimo Caputo ve ekibi, çırılçıplak ruh hastalığı olan ve demin 2 yaşında dosdoğru bir yavru olan Finley’in kalbine enjekte ettikleri soy hücreyle iyileştirdi. Finley’in dünyada ilk olduğu belirtildi.

Finley, akciğerlere ve vücuda dem sağlayan iki esas arterin kusurlu pozisyonlarda olduğu, ‘şişman arterlerin transpozisyonu’ adı verilen anadan doğma kalp kusuruyla doğdu. Elan 4 günlükken sarih kalp ameliyatı nâkil Finley’in dirilik şansının bağan olduğunu belirten doktorlar, Finley’i ameliyattan sonraları kalbinin ve ciğerlerinin işlevini devralan tıpkısı makineye bağladı. Operasyon sonrasında kalp fonksiyonlarını balaban ölçüde kaybeden Finley’e haftalar boyunca tılsım tedavisi yapıldı.

Prof Dr Caputo ve ekibi, Finley’e sıradışı bir prosedür gerçekleştirerek bayağı bebeğin kalbine direkt makul ayrımsız tipteki gerçeklik hücre enjekte etti. Operasyonun amacı, asıl hücre enjeksiyonuyla Finley’ın kalbinin sol tarafına giden içki akışını yükseltmek için hasarlı zaman damarlarının gelişimini sağlamaktı. Operasyon sonrasını anlatan Finley’in annesi Melissa Hudd “Temel göze tedavisinden ahir iki hafta süresince Finley’de aynı ayrım ayırt ettik. Eve ilk kez daha 6 aylıkken geceleri dem almasına havari olan bir makineyle geldi” ifadelerini kullandı. Operasyondan bilahare kademeli yerine iyileşmeye başlayan Finley’in esenlik durumunun gani olduğu anlatım edildi.KÖK GÖZE PLASTERİProf Dr Caputo ve ekibi, Finley’in liyakatli ameliyatından sonra ‘temel hücre plasteri’ olarak adlandırdıkları yamayı geliştirerek ati 2 sene ortamında deneylerle imtihan edeceklerini belirtti. Mahiyet göze plasterinin, çocuğun kalbinin faaliyetler sırasında onarılması müstelzim bölgesine dikilmek için tasarlandığı ve çocuk büyüdükçe kalbine ahenk ölçü ve onunla alay malay büyüme potansiyeline sahip olduğu belirtildi. Finley’de beğenilen soy hücrelerin meşime bankasından benzeri bağışçıdan elde edildiği ve laboratuvarda çoğaltıldığı tabir edildi.

Share: