İngiliz fintek firması kepenkleri indiriyor

FINANSGUNDEM.COM – DIŞ DUYUM SERVİSİ

İngiliz fintek bankacılık uygulaması Dozens bitiren operasyonlarını sonlandırıyor. Finextra’nın haberine bakarak firmadan yapılan açıklamada güneş tacı virüsün ve finansman sıkıntılarının sıkışık gelmesi dolayısıyla bu kararın alındığı belirtildi.

2019 yılında kurulan fintek şirketi kullanıcılarına daha artağan artırım etmelerine ve envestisman yapmalarına havari olacak bir sekans bütçeleme ve analiz uzlaştırıcı sunuyordu. Firma uygulamanın 60 bin civarında kullanıcısı olduğunu açıklıyor. Hong Kong merkezli yatırımcılardan 28 milyon sterlinlik yatırım kayran Dozens Seedrs’taki kitlesel fonlama turundan üstelik 3,5 milyon sterlin toplamıştı.

Müşareket, müşterilerine Haziran ayında bitiren operasyonlarını yama kararını bildirmiş ve nakitlerini mütenavip aynı sağlayıcıya aktarmaları için iki ay vermişti.

Fintek firmasından yapılan açıklamada, “Kovid tığ daha şeriklik olarak haddinden fazla er bir aşamadayken vurdu. Aynı gecede hem yatırımımızı hem de milyonlarca paunt değerindeki B2B anlaşmalarını kaybettik. Odağımız serian hayatta kalma moduna geçti. Herhangi Bir şeyin bu kadar belirsiz olduğu bir zamanda bir kök balans tedarik etmek amacıyla çalışanlarımıza ve müşterilerimize elimizden geldiğince ince müddet bakmayı hedefledik” denildi.

Müşareket, 2020 ve 2021 yılları boyunca hayatta kalma mücadelesi verdi ve hizmetlerinin çoğunu yenileyerek, ClearBank, Marqeta ve Visa üzere bakir ortaklıklar gerçekleştirdi. Finansgundem.com’un derlediği bilgilere göre Dozens’tan yapılan açıklamada birlik bu gelişmelerin yeterli olmadığı görülüyor:

“Şu anda 2022’nin yarısına geldik ve acun 2019’birlikte şirketi kurduğumuzdan bu yana eke ölçüde değişti ve işletmenin buna bakarak adapte olması gerekiyor. Kovid’in domino etkisi, sistemde daha bir iki para olduğu anlamına geliyor. Kovid, acun genelinde tedarik zincirinin bozulmasına nöbet açtı ve İngiltere’dahi bu, Brexit ile elan de arttı. Toplumun kül sektörlerindeki insanlar ve işletmeler paralarını zahir kullandıklarını ve nerede tuttuklarını düzenledikçe, VC fonları kabil likit sıfır yatırımlara anbean henüz bir iki dünyalık yatırılıyor.

Alelhusus fintek sektöründe, fintekin mütemmim tarafına daha birkaç dünyalık giriyor. Banka atılmak amacıyla tamam bire bir zamandayız. Fakat bibi işletmenin iş aşamalarındayken ve tıpkısı e-servet lisansı üzerinde çalışırken, kredi vermeye dayanıksız bire bir modelin hayatta kalma şansı çok henüz azdır.

Şimdilik Dozens’a veda etsek dahi son 3,5 yılda attığımız temeller bizi hiç olmadığımız büyüklüğünde cıvıl cıvıl tıpkı konuma getirdi. Bire Bir dönüş gelirlerimiz ve devir buna uygun olduğunda anne olarak ve yekpare ölçekte idraksiz dönebileceğimiz üstüne kendimize olan güvenimizi koruyoruz.”

Fintek devlerinden Klarna’ya nazik aksülamel

 

Banka fintek rekabetini getiri oranları belirleyecek

 

Fintek sektöründe dönüm noktası

 

Share: