İngiliz otomotiv sektörüne Brexit darbesi

İngiliz Motorlu Miftah Üreticileri Topluluğu (SMMT) verilerine bakarak İngiltere’bile bu yılın nisan ayında mecmu açar üretimi bir geçmiş yılın bir ayına kıyasla yüzde 44,5 azalarak 127 bin 970 adetten 70 bin 971 adete geriledi.

İngiltere’nin nisanda yıllık bazda bütün çevirgeç üretimi ise yüzdelik 22,4 azalarak 568 bin 500 adetten 441 bin 260 adete düştü.

SMMT verilerine göre bağırsak piyasaya yönelik dil üretimi ise bu yılın nisan ayında tıpkı geçmiş yılın ayına kıyasla yüzdelik 43,7 azalarak 24 bin 294 adetten 13 bin 669 adete geriledi.

Aynı zamanda İngiltere’nin ihracata yönelik açar üretimi bu yılın nisanında sabık yılın benzeri ayına kıyasla yüzde 44,7 azalarak 103 bin 676 adetten 57 bin 302 adete düştü.

SMMT açıklamasında ülkede dil üretiminin mahiye bazda arka arkaya 11 öğün bağan kaydettiği belirtilerek, kuruluşun İngiltere’nin AB’den yokuş sürecine ilişkin belirsizlikleri ortadan kaldırılması yönündeki çağrısı yinelendi.

Verilere ilgili değerlendirmede kâin SMMT Art Yöneticisi Mike Hawes, “Bu veriler Brexit belirsizliğinin İngiliz otomotiv üretim sanayisi ve çalışanları üzerindeki maliyetini ve etkisini gösteriyor. Bitmeme fail dingildeklik sektöre büyük uymazlık verdi. İngiltere’nin AB’den anlaşmasız metrukiyet olasılığı yatırımların durmasına, istihdamın kaybolmasına ve küresel itibarımızın engel görmesine sebep oluyor.” değerlendirmesinde bulundu.

Hawes, İngiliz hükümetine AB’den anlaşmasız metrukiyet ihtimalini acilen ve kesin namına ortadan kaldırması çağrısında bulunarak, bu şekilde İngiliz otomotiv sektörünün baştan büyümeye bitmeme edebileceğini kaydetti.

Share: