İngiltere MB enflasyonla mücadelede geç mi kaldı?

Erdemli benzen ve gıda maliyetleri zımnında İngiltere’üstelik akıbet 40 yılın en hızlı karşılık artışları devam ediyor.

Serencam açıklayan verilere bakarak pahalılık yıllık yüzde 9,4’e ulaşarak doruk seviyesini tazeledi.

Enflasyonla savaşım üzere İngiltere Forma Bankası (BoE) ise, repo artırımlarını sürdürüyor. üst üste altıncı nöbet getiri artırımına giden BoE geçkin, son 27 yılın sunma büyük Ürem artışını gerçekleştirdi.

Faizi 50 temel puan artırarak yüzde 1,75 seviyesine yükselten BoE’ye eleştiriler arttı.

İngiltere’da Suret Bankası’nın enflasyonla mücadelede vurdumduymaz davrandığı eleştirisi gündemde önceki sıralara çıkarken, başkanı Andrew Bailey yetkililerin aşkın vurdumduymaz davranarak enflasyonun kontrolden çıktığı eleştirilerini reddederek faiz artışlarına aynı sene evvel başlanmış olması durumunda salgından toparlanma sürecinde ekonominin kötülük görmesi riski olduğunu belirtti.

Bailey’in BBC Radyo’ya yaptığı açıklamalar, iktidardaki Muhafazakar Tümen’den İngiltere Suret Bankası’na müteveccih artan suçlamalar sonrasında geldi. 

Bailey, bir yıl evvel İngiltere’nin karantinadan yıpranmamış çıkmakta olduğunu ve hükümetin müsaade ödemelerini azaltması dolayısıyla yetkililerin işsizlikteki ansızın artıştan endişe duyduklarını kaydetti.

Bailey özellikle enflasyona kalın fail jeopolitik gelişmelere de değinerek, “Aynı evet de iki sene evvel bu koltukta oturup Ukrayna’dahi bire bir savaş olacağını ve enflasyon üzerinde böyle tıpkı sorumluluk yaratacağını tutum edebilecek kimsenin olacağını sanmıyorum” ifadelerini kullanırken daha erken davranmanın tıpkısı sükûnet tetikleyip tetiklemeyeceği sorusuna ise “peki” yanıtını verdi.

İngiltere MB getiri oranını 50 baz benek artırdı

 

ABD’dahi tarım dışı istihdam verileri açıklandı

 

Share: