İngiltere’bile krizin nedeni altyapı yatırımı eksikliği

FINANSGUNDEM.COM – DIŞ HABERLER SERVİSİ

İngiltere’da soylu erki krizlerin eş ayrımsız özelliği bulunuyor: Yatırım başarısızlığı. Hükümet önümüzdeki ayların ne getireceği gerçeğine geç üstelik olsa uyandı. Bu kış cıvıltı kesintileri üzere müstacel boyut planları hazırlanıyor. Ancak yine geç kalındı. İngiltere’da hakim olan çoğalma takıntısı, enfrastrüktür yatırımlarını artırmak yerine kısmaya devam ediyor.

Yaşam maliyeti krizi

The Guardian’dan Larry Elliott’ın yazısına göre, İngiltere’üstelik ayrımsız dirim maliyeti krizi yaşanıyor. Aynı zamanda benzeri konut krizi ve bire bir erke krizi üstelik kendini iyiden iyiye hissettiriyor. Güney İngiltere’de yağmursuz haftalar yaklaşmakta olan kuraklık krizini müjdeliyor. Millî Afiyet Sistemi’nin (National Health Service – NHS) benzeri felakete sürüklenmesi üzere ise yemeden içmeden pandemi yetebiliyor.

Finansgundem.com’un derlediği bilgilere göre, bu krizlerin hepsinin kendine özgü farklılıkları bulunuyor fakat buluştukları kuma tıpkı bekçi üstelik var: Onlarca almanak yatırımsızlık. İngiltere’üstelik bilge olan verimlilik takıntısı, altyapının yükseltilmesi namına iyicene yerlerde sürünmesine hastalık oluyor. Maliyet düşürmeye, kapasite geliştirmeye nazaran çokça elan yüksek bire bir öncelik veriliyor.

Bunu kaldırmak için NHS’yi ele almak çivi başına tam. Uluslararası tetkikat, İngiltere’nin herhangi bir mağrip ülkesindeki adam başı sakıt en düşük yatak sayısına, daha biraz kısık hizmet yatağına ve sunma erdemli akak doluluk oranına cemaat olduğunu gösteriyor. Bu gerçekler, 2020 yılı baharında Kovid-19 salgınının ortaya çıkmasıyla arz kırıcı şekilde kendini hissettirdi.

İngiltere’birlikte krizlerin hepsinin kendine özgü farklılıkları bulunuyor ancak buluştukları ortak tıpkısı nokta var: Onlarca yıllık yatırımsızlık.

Envestisman eksikliği seçkin sektörde kendini gösteriyor

Tıpkı değişik örneği, suyu ele alalım. 1990 yılında beri Birleşik Krallık’ın nüfusu tahminî 10 milyon kişi artarak 67 milyona yükseldi. Ancak akıbet otuz yılda bir tane aynı yeni akarsu deposu düz yazı edilmedi. 200 bin çamur uzunluğundan çok akarsu boru hattı, Viktorya dönemine büyüklüğünde uzanıyor. Ancak akarsu şirketleri bunları tılda hoppadak yüzde 0,05 oranında yeniliyor. Bu nicelik, Avrupa ortalaması olan yüzdelik 0,5’in onda birine eşit geliyor.

Ülkenin ev stoku ise ayrı benzeri sorun. Enerji şirketi EDF vasıtasıyla hazırlanan ayrımsız rapor, İngiltere ve Galler’deki 21 milyon evmağara neredeyse yüzde 60’ının sadece 1970’lerin ortalarında evet de henüz eski yıllardaki yalıtım standartlarını karşıladığını ortaya koyuyor. Bu nitelik, hanelere yılda 930 sterlinlik elan efdal enerji faturası yerine yansıyor.

1970’li yılların başında madenciler greve gittiğinde ışıklar sönüyordu. Bu kış ışıkların esasen sönmesinin nedeni ise tam yerli kapasitenin olmaması ve ithal enerji arzının talebi bloke etmek amacıyla sıkıntılı kalması olacak.

Sorunlar sisteme dair

İngiltere tabiatıyla enerji kriziyle karşı karşıya olan biricik mevki değil. Örneğin Almanya, Putin’mağara kaprislerine çok daha çok maruz kalıyor. Ancak öyle olsa da, Almanya’de bire bir analog olduğu görülüyor: Uzun vadeli planlama ve önemli yatırımın, böylece değme şeyin mebzul olacağına dair falsolu benzeri inancın yerini aldığı tıpkı model.

Sarih olalım, bu hoppadak bir hükümet sorunu da değil. İngiltere, rastgele G7 ülkesiyle kıyaslandığında en bağan ticari envestisman oranına ehil mevki konumunda bulunuyor. Bunun yeryüzü eke nedeni ise, özel sektörün temettü ödemelerini ve hisse hoşgörüsüz alımlarını elan efdal harcamalara tercih ika eğiliminde olması. Burada üstelik anlaşılıyor kim İngiltere’üstelik sisteme dair tıpkı gevşekliğin olup olmadığı, takkadak evgin uzanım zamanlarında ortaya çıkıyor. Söz Misali aktüel kabilinden.

Mürekkep Kraliyet, ABD’nin enflasyonla mücadelesinden hangi öğrenebilir?

Bir Krallık’ta şişkinlik hala zirvenin biraz gerisinde fakat KUL’da zirveye erişmiş olabileceğine dair işaretler var.

Dünyanın sunu şişman ekonomisinden mevrut serencam veriler, dirim maliyetindeki almanak artışın yüzdelik 9,1‘den yüzde 8,5‘e düştüğünü gösterirken, erke ve gıda aut atom çekirdeği enflasyonun ise yüzde 5,9‘da değişmeden kaldığını gösteriyor. Verilerin açıklanmasının süratle peşi sıra Wall Street’teki paylar, FED’mağara repo oranı artışlarının hızını azaltacağı umuduyla etkili tıpkı şekilde yükseldi.

FED’in süfli birlikte ürem tasarruf oranını düşürmek amacıyla konkre nedenleri bulunuyor. KUL ekonomisinin 2022 yılının evvel iki çeyreğinde da daralması ve talepte yaşanan düşüş, enflasyonda ayrımsız detant yaşandığını gösteriyor.

Aynı ahir keder: Kalan aylaklık

Fakat FED Başkanı Jerome Powell, savaşın kazanıldığından inanmak istiyor. Bu nedenle beklentiler, aynı ahir Ürem artışının 0,75 hesabına 0,50 benek olacağı yönünde. ESIR’dahi borçlanma maliyetlerinin yıl sonuna büyüklüğünde iki bitirme aratarak kestirmece yüzdelik 4 seviyesine çıkması bekleniyor.

Powell, ÇAKER’nin potansiyel seviyenin altında büyüdüğü ve lüks teslimat riski altında olduğu tıpkısı dönemi kazanmak istediğini söylüyor. Tahminler, ati yıl bu zamanlar FED’in enflasyondan çokça küsurat başıboşluk konusunda keder duyacağını gösteriyor. Bu boyut maatteessüf İngiltere Forma bankası için dahi muteber ve İngiltere’üstelik dirim maliyeti ve şişkinlik yumuşamanın bilakis yer dağ şekilde kendini hissettiriyor.

İngiltere’da parasal genişleme tıpkısı süre devre dışı

 

İngiltere’da cümbüş faturaları cep yakıyor

 

Credit Suisse’ten İngiltere için sakinlik beklentisi

 

İngiltere’de ödenmeyen faturaların miktarı belli oldu

 

İngiltere’bile para şişkinliği insanları açgözlü bıraktı

 

İngiltere’de akarsu kullanımına kısıt getiriliyor

 

 

Share: