İngiltere’de 16 bin şirket hüsran etti

İngiltere’dahi koronavirüs salgını sırasında hükümet destekli Covid kredisi düz 16 binden fazla işletmenin aldığı parayı mankafa ödemeden batkı açıkladığı ortaya bundan sonra. İflasların maliyeti 500 milyon sterlini buluyor. Henüz aşkın şirketin iflası durumunda da bu miktarın artacağı düşünülüyor.

Doğruluk etmedikleri kredileri düzlük yüzlerce iştirak yöneticisinin üstelik itimat düşüncesiz ödemelerinde salahiyetsiz kılındığı sonucuna ulaşıldı.

bahis konusu veriler, Britanya Kitap Kuruluşu (BBC) vasıtasıyla İngiliz Bilgi Kazanma Hakkı Kanunu kapsamında yapılan referans sonucunda elde edildi. İngiltere’deki Pahal Dolandırıcılık Ofisi’nin eski benzeri başkanı olan Sir David Green, miktarı “yadırgatıcı edici” kendisine tanımladı.

BBC’den Angus Crawford ve Tony Smith’in haberine bakarak Sir David Green, hükümet eliyle emniyet başvurularında şirketlerin mankafa ödeme yapabilme yeterlilikleri konusundaki kontrollerin “çokça sıkı” olduğunu söyledi.

Koronavirüs pandemisi sırasında şirketleri yönetmek üzere şirketlere 47 bilyon sterlin değerinde toplam 1,5 milyon cesaret dağıtıldı. Şirketlerin bu kredileri 10 yıl içerisinde gabi ödemesi gerekiyordu. Ancak pandemiyle gelişigüzel sarsılan ekonomiyi istirdat çabaları sırasında, cesaret sunulan şirketler üzerindeki kontroller da sınırlıydı.

Kredi programı kapsamında rastgele gerçekten aynı şirket, cirosuna ilişkin adına 50 bin sterline büyüklüğünde yüreklilik başvurusunda bulunabiliyordu. Tutar, başvuran şirketlerin özlük beyanlarına bırakıldı.

Şu an dolandırıcılıkla mücadelede hizmet veren bire bir hayır kurumunun başında olan Sir David Green, “Riskleri değerlendirmeden tıpkı orduyu savaşa göndermezsiniz. Bu durumda dahi tıpkısı şekilde, ortada olan risklerin değerlendirilmesi ve ele alınması gerekirdi” dedi. Green, vurdumduymaz alınabilecek tüm kredi ödemelerinin alınması gerektiği görüşünde. Hükümet, dolandırıcılara tolerans gösterilmeyeceğini söyledi.

BBC, iflas fail şirketlere verilen yüz milyonlarca sterlin paraya hangi olduğunu araştırdı. Bu şirketlerin dokuz canlı çoğu yasal nedenlerle hüsran etse da kredilerin ayrımsız kısmının kötüye kullanıldığına dayalı artan gâh kanıtlar da bulunan.

BBC, şu esas büyüklüğünde yüzlerce şeriklik yöneticisinin işletmeleri yönetmekten el çektirildiğini buldu. Bu şirketlerin kavi çoğu geçmiş etapta itimat almaya de akıllıca değildi. Henüz ilk yapılan ayrımsız araştırmaya göre, cesaret başvurusu olumlu sonuçlanan şirketlerin yüzdelik 45’inin ait dönemde prosedür yaptığına dair hiçbir argüman göstermediğini ortaya çıkarıyor.  

İngiltere’de ‘ulaşım’ krizi

 

İngiltere havalimanlarında kaos

 

İngiltere’de işletmelerin ekonomiye güveni 1 yılın dibinde

 

Share: