İngiltere’de kriz sırası yapım sektöründe mi?

İngiltere’birlikte yapım sektörünün büyümesi, hazırlık zincirindeki kriz ve aksiyon gücündeki yetersizlik zımnında 2021 yılının eylül ayında yordam kesti.

IHS Markit CIPS verilerine bakarak, ülkede ağustos ayında 55,2 seviyesinde olan imalat uran satın gelgel yöneticileri endeksi (PMI) , ilkgüz ayında 52,6 seviyesine geriledi.

Piyasalarda büro bazlı avangart tezahür adına aşina PMI verilerinde 50 seviyesinin eğin büyümeye, bu seviyenin şeş ise daralmaya meni ediyor.

Akıbet üç aydır büyüme hızı mütenakıs yapım sektöründe, taşımalık şoförü, sefer yapımında ve donanım işlerinde müteharrik işçi ve marangozların sayısının mektepli nazaran sınırlı kaldığı biliniyor.

Açıklamada değerlendirmelerine saha verilen IHS Markit Direktörü Tim Moore “Ilkgüz verileri, hareket gücü kıtlığı ve tedarik zinciri krizinin benzeri araya gelerek sahadaki faaliyeti kesintiye uğratması dolayısıyla inşaat sektörü üzere vahim benzeri ivme kaybına belen ediyor.” dedi.

Nakliye ara bulucu sürücüsü eksikliği yaşanıyor

İngiltere’nin Avrupa Birliği’nden (KEZ) ayrılmasıyla SU vatandaşı olan taşımalık ara bulucu sürücülerinin sayısının azalması ve kullanılmamış tür güneş tacı virüs (Kovid-19) salgını ülkede azık sektöründen, imalat ve erke sektörüne kadar uzanan sorunlara bozukluk oldu.

Uzmanlar, ülkede nakliye sürücülerinin toplanmış sayısının halihazırda gerekseme duyulanın tahminî 100 bin altında olduğunu belirtiyor.

İngiltere’de Yer Yağı Perakendecileri Derneği’nden (PRA) yapılan açıklamada, ülkenin güneydoğusu ve Londra’daki benzin istasyonlarının beşte birinden fazlasında akaryakıt bulunmadığı, İskoçya, Galler ve çöz bölgelerde akaryakıt krizinin neredeyse sona ermek üzere olduğu belirtilmişti.

Ülkede silahlı kuvvetler personeli, 4 Ekim’den itibaren benzin istasyonlarına akaryakıt taşımaya başladı.

İngiliz hükümetinden yapılan açıklamaya göre, 100’ü güdücü almak için tahminî 200 çeri, istasyonlar üzerindeki baskıyı azaltmak için “eğreti” bindi sağlıyor.

Ülkede, Brexit ve müstevli sonrasındaki ağır vasıta güdücü eksikliği dolayısıyla son haftalarda benzin istasyonlarına akaryakıt ulaştırılmasında mesail yaşanıyor.

İngiltere Başbakanı Boris Johnson ise mazi yaptığı konuşmada, ülkede serencam dönemde yaşanan tedbir zinciri krizine rağmen, bu yıl Noel döneminin güzeşte yıla kıyasla henüz gani geçeceğini bildirmişti.

Ekonomistler sanayiden ümitli

Alman devini yonga krizi vurdu: Yüzdelik 30 düştü!

 

Share: