İngiltere’de otomobil üretimi yüzdelik 31 düştü

Koreli otomotiv üreticisi Hyundai, Türkiye’deki fabrikasında Erkân Ana Ortaklık’e ilişkin hisseleri satın ahzetmek için Rekabet Kurumu’na başvuruda bulundu. Hyundai Assan Otomotiv Endüstri’ne ilgilendiren fabrikada Hyundai’nin yüzde 70, Büyükler Ana Ortaklık’in yüzdelik 30 hissesi bulunuyor. Büyükler Ana Ortaklık, paylarını tercüme etmek istiyor. Hyundai Motor Company ve Büyükler Grubu’nun, eş ciddi değerlendirmelerin arkası sıra Hyundai Assan Motor Sanayi ve Ticaret AŞ’nin (Hyundai Assan) tek kontrolünün Hyundai Motor Company (HMC) yoluyla Büyükler Holding’den hisse alımı marifetiyle devralınması konusunda mutabakata vardı.

Holdingden açıklamada, Hyundai Motor Company ve Büyükler Ana Ortaklık’in 1990 yılından bu yana çeyrek asrı aşan paçarız yiğitlik ve saygıya dayanan kat sayı bire bir stratejik hareket birliğini sürdürdüğü belirtildi.

Karşılık iştirak yapısı ile kurulan Hyundai Assan Motosiklet Sanayi ve Tecim AŞ’nin (Hyundai Assan), encam teknoloji Yatırımları ve sektördeki sunu yüksek lokalizasyon oranı ile Türk otomotivinin gelişiminde balaban ayrımsız görev üstlendiği kaydedilen açıklamada, şu ifadelere düzlük verildi:

“Türkiye’deki arz büyük yabancı resülmal ortaklıklarından biri olan ve Hyundai markasının Avrupa’daki kompakt otomobil üssü konumundaki Hyundai Assan, yüzdelik 70 Hyundai Motor Company ve yüzdelik 30 Erkân Grubu ortaklığıyla yönetilmektedir. Hyundai Motor Company ve Büyükler Grubu, ortak stratejik değerlendirmelerin arkası sıra Hyundai Assan’ın yegâne kontrolünün Hyundai Motosiklet Company (HMC) marifetiyle Büyükler Holding’ten pay alımı tarafından devralınması konusunda mutabakata varmışlardır. Pay devir işlemi sonrasında, Büyükler Holding Hyundai Assan idare rollerinden çıkma ve yeni yapıda pespaye hissedar adına yer alacaktır. Nasip devir işleminin lüzumlu rakiplik izni süreçlerinin sonuçlanmasına sınırlanmış namına 2021 birinci çeyrek sonuna büyüklüğünde tamamlanması beklenmektedir.”

Erkân Ana Ortaklık, Hyundai Assan’daki payını satıyor

 

Hyundai, Türkiye’de üretimi durduracak

 

Share: