İngiltere’nin 4 iri yurt firmasına yolsuzluk soruşturması

FINANSGUNDEM.COM – DIŞ ISTIHBARAT SERVİSİ

İngiltere rakiplik kurulu haksız kesim şartları ve hileli koca şüphesiyle ülkenin yeryüzü nazik dört inşaat şirketine anket açtı. İngiltere Rakiplik ve Piyasalar Dairesi’nden (CMA) cuma namazı haset yapılan açıklamaya bakarak, inşaat şirketleri Barratt Developments Plc, Countryside Properties Plc, Persimmon Plc ve Taylor Wimpey Plc aleyhinde icra davaları açıldığı bildirildi. Bloomberg’in haberine bakarak düzenleyici yapı şubat ayında, rastgele şirketi tanımlamadan teferruatlı zamandır bitmeme fail iddialar üstüne harekete geçeceği üzerine uyarmıştı.

Bildiride sorun sürecinin “CMA’nın kira sözleşmelerindeki yer kiraları ile ilgilendiren potansiyel olarak nahak şartlara dair huzursuz edici kanıtların ortaya çıkarmış olmasının ve potansiyel hileli satışların arkası sıra” geldiği belirtildi. Icar hakkıyla sülale sahibi olan alıcıların nahak yere muameleye tâbî yakalanmış olabilecekleri endişesi bile bildiriye eklendi.

CMA, davadan elde edilen belkili sonuçların şirketlerden hisse senedi yapma tarzlarını tahrifat veya gerekirse firmaları faziletli mahkemeye ödeme şeklindeki kanuncu vaatleri içerdiğini belirtti.
İngiltere’dahi aynı binayı engelleme eden dairelerde, alıcılar genellikle mülkiyeti bulunduğu yer sahibine yer kirası olarak bildik tutkun aynı almanak kira toplamı ödemesi gereklidir. Amma İngiltere’nin genişlik balaban yapım şirketleri bu uygulamayı tek bire bir ailenin oturabildiği evler için bile uzun uzadıya ek gelir sağlayarak etraflı vadeli envestisman fonları üzerinden kâr elde etmeyi hedefledi.

Kiraların değme on yılda iki katına çıkmasıyla evlerin satışları yapılamadı. Bu ev sahiplerinin özlük mülkiyetlerini satamaması anlamına geldi.

Çokça sayıda yapım şirketi elan önce iddiaları kabul etmiş ve kiralık evlerin satışını kısma sözü vermişti. İddiaya göre inşaat şirketi Taylor Wimpey sahiplik hakkı üçüncü kişilere erinçsiz edici şartlarda satılan aile sahiplerinden arsa kirası pazarlıkları sonucu 130 milyon paunt gelir elde etti. İnşaat şirketleri CMA’in yansıtma arkası sıra anket sürecinde çevre düzenleyicisi kurum ile gelişigüzel çalışmayı hedeflediklerini bildirdi.

İngiltere gayrimenkul piyasasında tarihi yükseliş

 

İngiltere’nin kalkınma bütçesi alacak fonuna dönüşebilir

 

Kovid-19 salgını New York’ta taşınmazlar sektörünü vurdu

 

Share: