İngiltere’nin dokuz canlı çokça bölgesinde termometreler 35 dereceyi gösterdi

İngiltere’nin metanetli çokça kesiminde öğle vakti saatlerinde termometrelerin 35 dereceyi gösterdiği, katmerli yunak albeni dalgasının etkisini erte akşama kadar sürdürmesinin beklendiği bildirildi.

İngiliz Meteoroloji Müdürlüğünden (Duygulanma Office) yapılan açıklamada, özellikle ülkenin ölçülü ve güney kesimlerini adeta kavuran taşkın yunak albeni dalgasının etkisini yarın akşama büyüklüğünde sürdürmesinin beklendiği belirtildi.

Ülkede cemaziyelevvel geceleyin boyunca takatli çokça bölgede ortalama 20 santigrat paye seviyesinde “tropikal aynı gece” yaşandığı, zaman üstelik 35 santigrat aşama seviyesinin görüldüğü kaydedildi.

İngiliz Meteoroloji Müdürlüğü, bu hafta sonu üzere cenup İngiltere’nin az daha topu amacıyla cuşuhuruş riskini “ayrıklı” seviyesinden “bildirme faziletli seviyeye” yükseltildiğini duyurmuştu.

Meteoroloji Müdürlüğü uzmanlarından Marco Petagna, ülkenin orta, cenup ve doğu kesimlerinde hararet riskinin haddinden fazla erdemli olduğunu belirtmişti.

İngiltere’de it canlı çok bölgede çıktı “kuraklık” var

İngiliz hükümeti, geçmiş İngiltere’nin cenup, mutedil ve maşrık bölgelerinde resmi kendisine kuraklık ilan edildiğini duyurmuştu.

Çevre, Gıda ve Köy İşleri Bakanlığından yapılan açıklamada, serencam 50 yılın sunu kurak yazının yaşanması dolayısıyla İngiltere’nin yarısından fazlasının yağışsızlık statüsüne alınmasına değişmeyen verildiği bildirilmişti.

Açıklamada, İngiltere’nin 14 bölgesinden 8’inde susuzluk yaşandığı belirtilirken, bu bölgelerin Devon ve Cornwall, Solent ve Cenup Downs, Kent ve Cenup Londra, Herts and Kuzey Londra, Şark Anglia, Thames, Lincolnshire and Northamptonshire, Batı Midlands olduğu rapor edilmişti.

“Hortum yasağı” genişliyor

Su dağıtım şirketi Yorkshire Water, 26 Ağustos’tan itibaren hortum yasağı olarak tanıdık suyun kısıtlı kullanımının uygulanmasına başlanacağını bildirdi.

İngiltere’nin arz iri su ve atılan akarsu hizmetleri şirketi Thames Water, 4 Ağustos’ta müşterilerini yağmur eksikliği dolayısıyla gelecek haftalarda Londra’dahi “hortum yasağını” (Belirli bir su şirketi vasıtasıyla su kıtlığı sırasında geçerli hortum kullanımına ilişik resmi kısıtlılık) uygulamak zorunda kalabilecekleri üzerine uyarmıştı.

İngiltere’de içme suyu sağlayan bir başka tedarikçi South East Water bile Şehir ve Sussex’teki müşterileri amacıyla 12 Ağustos’tan itibaren yürürlüğe girecek “hortum” ve “sulama” yasağını açıklanan ikinci tedarikçi oldu.

Thames Water, yağışsızlık zımnında talebin 25 yılın bildirme yüksek seviyelerine ulaştığını açıklamıştı.

Yer şeş suyu seviyeleri bu yıl ilk kez ortalamanın altına düşmüştü.

Share: