İnşaat sektörü eskimemiş yıla temkinli giriyor

Ekonomideki dalgalanmaların etkisiyle 2018’üstelik üstelik daralmaya bitmeme eden sektörde sonuç dört yıldır tahaccüm ivmesi yavaşlıyor, GSYH’dan aldığı hisse küçülüyor. Rapora göre, serencam tıpkısı yılda sektöre sunulan teşvikler ve yapılan kampanyalar mihman aynı toparlanma süreci başlatmaya yetmedi. 2019 yapım sektörü üzere dikkatli adımların atılacağı bir sene olacak. Yaşanan daralma cihetiyle yapım sektörünün umumi istihdam içindeki payının dahi düştüğü belirtilen raporda, minimal sevap artışının sektörde maliyetler konusunda ilave aynı denge getireceğine ilgi çekiliyor.

İnşaat Sektörel Bakış 2019 raporundan öne sâdır başlıklar şöyle:

“2017’bile ortalama yüzde 12 seviyesinde olan göz yüreklilik faizleri, 2018’mağara üçüncü çeyreğinde yüzde 29’a dayandı.2018’in önceki 10 ayında tutulu göz satışları, 2017’nin ayrımsız dönemine göre yüzde 34 azaldı.Yabancıların taşınmazlar alanındaki yatırım tutarı, 2018’in ilk 10 ayında, 2017’nin bir dönemindeki 4,1 milyar dolar seviyesinde sabit kaldı.

2018’mağara üçüncü çeyreğinde İstanbul ve Ankara’daki göz fiyatları enflasyonu toparlanma eğilimine girerken, yıl ortasına kadar faziletkâr seyreden İzmir’deki karşılık artışları üstelik sert benzeri şekilde yavaşladı.
2018’mağara önce 10 ayında ticari emlak sektöründe yıpranmamış kiralamalar, aynı geçmiş yılın tıpkısı dönemine göre yüzde 3.31 azaldı.

Ekonominin kalbinin attığı İstanbul’de ofislerin kestirmece dörtte biri boş durumda.Türkiye genelinde 2017 sonu itibariyle 429 olan AVM sayısı 2018 Ilk Teşrin sonu itibariyle 448’e ulaştı.
Turizm sektöründe otel doluluk oranı 2018 üçüncü çeyrekte Türkiye genelinde yüzde 66.4 iken, İstanbul’dahi yüzde 70 seviyesine artık. Buna rağmen sektörde dide fiyatları 2017’ye nazaran belli belirsiz toparlansa üstelik hala 2016 seviyelerinin altında seyrediyor.

Türk üstencilik firmalarınca mahdut dışında üstlenilen projelerin bedeli 2018’in geçmiş 11 ayında 15,8 bilyon dolar seviyesinde gerçekleşti.‘Dünyanın sunu büyük 250 uluslararası müteahhidi’ listesinde 2017 itibariyle, bir geçmiş sene ile bir sayıda, yani 46 Türk firması düz aldı. Türkiye bu sayıyla listede Çin’in ardından ikinci sırada düz alıyor.

Listedeki Türk firmaları 2017 yılında elde ettikleri gelirlerle listede 8’inci tam vadi aldı. Türk müteahhitlik sektörü bütün 482,4 milyar dolarlık toptan dirimlik pastasının yüzde 4,8’ine kıymet yerine
23,2 bilyon dolarlık behre aldı.”

Bağan nema ve büyüklük teşviki

KPMG Türkiye Enfrastrüktür ve İnşaat Kürsü Lideri İsmail Önder Ünal, sektörün 2019 içre toparlanabilmesi üzere mali piyasalarda istikrarın ve bunun konuşu birimlerin güveninde oluşturacağı artı yansımanın yer bodur müddet içinde ortaya çıkması gerektiğini kaydetti.
Ev sektöründe satışların yükselmesi için faizlerin sürekli olarak gerilemesi ve yine bir tane haneli seviyelere çekilmesinin önemine değinen Ünal, hükümetin 2019’üstelik sektörü etkin tutaç enstrümanları devreye alma uygulamalarına bitmeme edeceği öngörüsünde üstelik bulundu.
31 Mart’ ta gerçekleşecek olan evcil seçimlerin ast yapı yatırımlarını canlandırabilecek bir unsur olduğunu hatırlatan Ünal, ikinci ‘100 Günce Eylem Planı’nda’, artırım yaklaşımının yumuşayacağına dair net ifadeler düz almasının, balaban zir yapı projelerinin 2019 genelinde devrede olacağına belen sayılabileceğini rapor etti.

Raporda, gücük ve itidalli vadede ticari yurt sektöründe görünüş stabil olsa da etraflı vadede yeniden cazibe merkezi olabileceği yorumu yapılırken, alelhusus turizmde bahar havasının devam edeceğine dayalı umumi kanının, ağırlıklı iyileştirmeye yönelik inşaat projelerinin önünü açabileceği belirtildi.

Raporun sonuç bölümünde Afrika pazarının 2019’üstelik da Türk müteahhitlerin gündeminde daha çok düz alacağı, beşeri ilişkilerin arttığı Güney Amerika ülkelerinin üstelik potansiyel sunan pazarlar olacağı vurgulandı.

Share: