İnşaat sektörü finansman desteği bekliyor

Bakir Iktisat Programı (YEP) kapsamında yapım sektöründe yerli üretime ve tamamlanmaya andıran projelere finansman desteği verileceğinin açıklanmasının ardından büro temsilcileri atılacak adımları bekliyor.

YEP’te sektördeki istihdam kayıplarının azaltılması amacıyla tamamlanmaya mümasil projelere finansman desteği sunulacağı ve beğenilen malzemeler amacıyla evcil üretimin ithal ikameci politikalarla destekleneceği ifade edilmişti.

Türkiye Müteahhitler Birliği (TMB) Başkanı Mithat Yenigün, AA muhabirine, bulunan hassasiyetler dikkate alınarak hedeflerin rötuşlu edilmiş olmasının, bölüm adına önlerini görebilmeleri açısından nadir olduğunu söyledi.

Yerli üretimin desteklenmesinin, performans odaklı ve akıllıca maliyetlerde ürünlerin global alanda rakiplik gücünü artırması açısından önem taşıdığını vurgulayan Yenigün, asıl tasavvur ve ilkelerinden birinin dahi müteahhitlerin projelerinde yerli ürün kullanımını kamçılamak olduğunu dile getirdi.
Yenigün, sıkı dışında üstlendikleri projelerde birlikte Türk yapım malzemelerinin kullanımına tamamen dikkat gösterdiklerini, bu sayede ihracata de muhteşem katkılarda bulunduklarını anlattı.

Tamamlanmaya yakın projelere finansman desteğiyle sektörde sakinlik kaynaklı istihdam kayıplarının azaltılması hedefinin sevinme yarattığını tamlayan Yenigün, “İnşaat sektörü, bölgesel ayırt gözetmeksizin yarattığı istihdamla özellikle hesaplı risklerin ve işsizliğin yükseldiği dönemlerde çokça henüz mefret ağıl gelmektedir. Nedeniyle hükümetimizin destekleriyle yeniden işsizliğin azaltılmasına ulama sağlayacak duruma gelmeyi istiyoruz. Bu çerçevede amme ile iş eden müteahhitlerimizin projelerinde yaşanan nazik maliyet artışlarından doğan soruna çözüm adına tıpkı değer farkı düzenlemesi bekliyoruz.” diye konuştu.

“DIŞA BAĞIMLILIĞIN AZALTILMASI AÇISINDAN ÖNEMLİ”

Türkiye İnşaat Sanayicileri İşveren Sendikası Başkanı Mehabet Koloğlu da programın gelecek periyot projeksiyonunu ortaya koyan ve ati 3 yılda atılacak adımları içeren altın bir yol haritası olduğunu söyledi.

Sektöre yapılan gelişigüzel yatırımın bambaşka envestisman alanlarını tetiklediğine, kendisine ilişkin harekete geçirdiği sektörlerle sanayiye öncülük ettiğine dikkati çeken Koloğlu, şunları kaydetti:

“Türkiye inşaat malzemeleri sektöründe encam tıpkı noktadadır. İnşaat malzemelerinde domestik ve milli istihsal paylarının artırılması dışa bağımlılığın azaltılması açısından üstelik önemlidir. Yerel malı kullanımını çoğaltmak ve ithalatın önüne salmak üzere evcil ve milli teknoloji Ar-Ge ve inovasyon çalışmalarının artırılması gerekmektedir.”

Koloğlu, “Öncelikle yüzde 80’in üzerinde bütün projelerin belirlenerek tıpkısı an geçmiş ekonomiye kazandırılması gerekiyor.” ifadesini kullandı.
Fiyat farkı hesap yöntemi geliştirilmesinin ve yeni dönemde yapılacak ihalelerde kullanılmasının sektöre büyük bindi vereceğini vurgulayan Koloğlu, “Yapım işinin özelliklerine ve malzemelerin vakar oranlarına göre katsayının belirlendiği gerçekçi benzeri fiyat farkı sistemi, sadece yükleniciyi korumayacak, yatırımların devamını ve tamamlanmasını sağlayacaktır.” değerlendirmesinde üstelik bulundu.

Share: