İnşaat sektörü, uygulayım bilimi atağında ahenk eksikliği yaşıyor

KPMG, Global İnşaat Araştırması’nın 13’üncüsünü yayınladı. Araştırmaya 186 global inşaat ve mühendislik firmasının art dozaj yöneticileri katıldı. Araştırmaya bakarak; pandemiye tedariksiz olan şirketler, maliyet aşımları ve izlence gecikmeleri nedeniyle teessürat yaşadı. Fakat biraz kesim dışında, proje sahipleri sağlık tesisleri, rüzgar çiftlikleri, olgun merkezleri, yollar, demiryolu ve köprüler üzere kamu ve özel sektör projelerini finanse etmeye devam ettiği üzere, yükleniciler portföylerinde bu şoku atlatacak ehliyetli çeşitliliğe eş olabildiler. Proje sahiplerinin üçte ikisi anamal programlarında benzeri tevessü öngörüyor. Katılımcıların yarısı ise inşaat piyasasının gelecekteki yönü üzerine ‘çok’ veya ‘biraz’ iyimser.

“Yöneticiler esnekliği artırmaya çalışıyor”

Raporu değerlendiren KPMG Türkiye İnşaat Göz Lideri Engin Ölmez, “Kürel yapım sektörü oyuncuları, birçok açıdan Covid-19’un zorluklarına takdire kırat tıpkı şekilde eşit verdi. Fakat yalnızca şoklara çalışkan ayrımsız şekilde kıymet vermenin ehliyetli olmadığını, esnekliğin operasyonel arkaç getirilmesi ve kilit tıpkısı gösterişli adına ele alınması gerektiğini bile gördüler. Yöneticiler, daima adına esnekliği artırmaya çalışıyor. Açıktan himmet ve dijital teşrikimesai konusundaki çarpıcı gelişmeler esnekliği yönlendiren esas faktörler. Tedarik zinciri ve yönetişimin yanı sıra para yönetimi, riziko yönetimi ve işgücü/nesep yönetimi üstelik yer koskocaman üç odak alanı adına karşımıza çıkıyor” dedi. Ölmez, şöyle devam etti:

Özge taraftan araştırma sonuçları sektörün karmakarışık ve bütünsel risk yönetimi uygulamaları geliştirmekte itmam etmesi müstelzim biraz henüz yolu olduğunu ortaya koyuyor. Proje düzeyindeki işler, pres birimleri ve bölgeler ortada ferah bire bir bağlantı yapmak üzere kurumsal risklerin henüz ciddiye alınması gerekiyor. Alelhusus ESG’nin mütezayit önemiyle alay malay şirketlerin umumi heyet stratejisi düzeyinden organizasyona kadar sevgili yönetiminde elan ferah olmaları bile şart. Bu, şirketlerin stratejilerini değiştirmesine, hangi yapmayı seçecekleri ve daha çok ne yapmayacakları üzerine ara sıra tahakküm ve mebzul kararlar almalarına hastalık olabilir. Topluca bire bir dönüm noktasında olan sektörün Covid-19’a cebin verdiği muvaffakiyet ortada fakat bir nice yüklenici ve hele birlikte proje sahibi proje performansında aşama atlayabilecek ve sonraki şoklara karşı direnci artırabilecek araçlardan mahrum. Teknolojiyi benimsemeye müteveccih çabalar ağdalanmış. Evet bireysel paydaşlarla bulunan muhafazakar, sökel ve deneysel envestisman yoluna devam edecek evet da kuma kazanımlar için iş birliği yapacaklar.

Konut satışları yüzde 14.9 arttı

Araştırmadan çıkan sonuçlar şöyle:

•    Araştırmaya katılan global oyuncuların yüzde 36’sı pandemiye kolaylıkla değer verdiklerini söylerken, yüzde 62’si acul ve kararlı aynı şekilde toparlanabildiğini düşünüyor.

•    Katılımcıların yüzde 87’si resülmal projelerinde/programlarında elastikiyet planlamasının çok yahut oldukça koskocaman olduğunu söylüyor, yüzdelik 93’ü bu hedefe yankılanmak üzere kaynak ayırıyor.

•    Şirketlerinin pandemi dolayısıyla bütçe ve/veya planlanan başarım hedeflerini (yüzdelik 20 yahut eğin bir faktörle) yakalayamadığını söyleyenlerin oranı yüzdelik 37. Yüzde 60’ı kurumsal risk yönetimi, portföy risk yönetimi ve proje risk yönetimi fonksiyonları arasında entegrasyonu ve şeffaflığı artırma ihtiyacını akseptans ediyor.

•    Sektördeki yöneticiler, son yıllarda risk yönetimine dünyalık ve temel ayırmakla kalmıyor, bu trend devam edecek üzere gözüküyor. Katılımcıların yüzdelik 66’sı gelecekte riziko yönetimine orta veya faziletkâr düzeyde envestisman yapmayı planlıyor.

•    Katılımcıların yüzdelik 40’ı, şirketlerinin; insanların endişelerini ve yaşadıkları zorlukları çekinmeden dile getirebildikleri degaje tanımlanmış ayrımsız riziko kültürü oluşturmaya kararlı olduğunu söylüyor.

Yükleniciler ESG’üstelik kavrayışsız kaldı

•    Şirketlerinin kurumsal, portföy ve proje riziko yönetimini havi bütünleşik ayrımsız değerler sistemine sahip olduğunu söyleyenlerin oranı yüzdelik 34.

•    Proje sahiplerinin yüzdelik 65’i tanımlı portföy dümen süreçlerine ve yöneticilerin genel portföy yönü ve performansından haberli olmalarını ve kaynakların optimal kullanımını sağlayıcı beledi ayrımsız anamal tahsisi çerçevesine sahip. Sağlık, kerem, erke ve kamu hizmetleri, anamal tahsisini genişlik etkin şekilde uyguluyor gibi sâdır sektörler.

•    Proje sahiplerinin yüzde 45’i projeler beyninde anamal tahsisini denetleyecek beledi benzeri hayat yönetimi ekibine erbap değil. Uygulayım Bilimi, medya ve telekom sektörlerine hizmet veren katılımcılar, aradaki farkın tıpkı şekilde kapandığına güvenseler dahi yükleniciler, ESG çerçevelerini esas resülmal kararlarına entegre etmede proje sahiplerinin haddinden fazla gerisinde görünüyor. Sermaye tahsisi, haddizatında yükleniciler için ayrıksı tıpkı güçlük. Katılımcıların yemeden içmeden üçte biri anamal tahsisi çerçevesine eş olduklarını söylüyor.

Yelpaze zenginleşiyor

•    Elçi şirketlerin yalnızca yüzdelik 46’sının mütenevvi ve etraflı ekipler oluşturmaya yönelik resmi bir programı var. Bu konuda Amerika yüzde 66 ile başı çekerken Avrupa, Orta Şark ve Afrika yüzde 29 ile onu strateji ediyor. Seks ve soy çeşitliliğini artırmaya yönelik önderlik programı mevcut şirketlerin oranı ise yüzdelik 43.

•    Yöneticilerin yüzde 68’i şirketlerinin spektrum üzerine eğitim, tedris ve farkındalık gerçekleştirdiğini ve yüzdelik 58’i işe gurur süreçlerine henüz fazla yelpaze yerleştirmeye özen ettiklerini söylüyor.

•    Yöneticilerin yüzdelik 37’si şirketlerinin tedarik zinciri çeşitliliğini izleyerek ölçüp ölçmediği sorulduğunda “Bilmiyorum” yanıtını verdi.

•    Araştırmaya katılan yöneticilerin yalnızca yüzde 16’sı şirketlerinin tamamen bütünleşmiş sistemlere ve araçlara ehil olduğunu söylüyor. Katılımcıların vakit kaybetmeden yüzdelik 6’sı hisse senedi süreçlerinin tamamını veya çoğunu otomatize ettiklerini belirtiyor.

•    Proje sahipleri ve yükleniciler herhangi bir ant ayrımsız teknoloji yatırım modellerini izleme etmiyor. Yükleniciler (yüzde 48) özellikle bütünleşmiş PMIS, dronelar, BIM ve mütekâmil olgun ve çözümlemeli gelmek amacıyla birçok kategoride er benimseyenlerden olma eğiliminde.

Share: