İnşaat sektöründe getiri indirimi beklentisi!

Türkiye Hazır Beton Birliği (THBB), inşaat ve bununla angajmanlı imalat ve hizmet sektörlerindeki mevcut genişlik ile muhtemel gelişmeleri ortaya koyan ‘Hazır Beton Endeksi’ 2021 Ağustos Ayı Raporu’nu açıkladı.

Raporda, temmuz ayında hezel tatili kaynaklı gerilemenin arkası sıra ağustosta bir itila yaşanırken, Beklenti Endeksi pozitif tarafta devam ediyor. Yiğitlik Endeksi’nde ilişkin tıpkısı çoğalma görülmekle alay malay, pandemi koşullarındaki salah ve hesaplı normalleşmeye rağmen inşaatta uzun dönemli toparlanma için lazım koşulların ortaya çıkmadığı görülüyor.

‘İNŞAATIN GERİ KALMASININ NEDENİ FAZILETKÂR FAİZ’

Raporun sonuçlarını değerlendiren THBB Yönetim Kurulu Başkanı Ağır Işık, “Ekonomideki genişleme göstergelerine rağmen inşaatın görece gabi kalmasının asıl nedeni, yüksek ürem adına görülebilir. Temmuz ayında tutulu ilk ahali konut satışları 5 bine kadar gerilemiş görünmektedir. Geçen yılın aile-temmuz döneminde 128 bin olan tutulu önce el satışları bu yılın bir döneminde 33 bine düşerek yüzde 74 gerilemiştir” diyerek konuştu.

İkinci çeyrekte yüzdelik 21,7 büyüyen Türkiye ekonomisindeki sektörler içerisinde inşaatın, tarımdan sonra en bağan zait büyüme oranına topluluk olan devir olduğunu belirten Ağır Işık, “13 çeyrektir yapım sektörü yüzdelik 3’ten efdal aynı tahaccüm performansı ortaya koyamamaktadır. İnşaat sektörünün 2009 toptan krizi öncesinde çeyrekler bazında ortalamada yüzdelik 9,8 ve kriz sonrasında 2010-2017 döneminde yüzde 11 olan büyüme rakamı, 2018’den bugüne yüzdelik -4’e inmiştir. Bu boyutta tıpkısı düşüş, inşaat sektörü için planlı ve sürdürülebilir bire bir tahaccüm ihtiyacını ortaya koymaktadır” dedi.

Share: