İnşaat şirketinin önüne dev sıçanlar konuldu

KUL’bile sendikalar işçi ve çalıştıran arasındaki anlaşmazlıklara dikkat iletilmek üzere ortaklık ofislerinin önüne devasa sıçan balonları yerleştirdi. Şişme fareler ilk kez 30 sene geçmiş Chicago’dahi benzeri sendika tarafından kullanılmıştı.
Sendika idarecilerinden Justice Favor, “Bu sembolü adaletsizliği afişe etmek için kullanıyoruz” dedi. 

İşçileri temsilen aynı inşaat şirketinin Manhattan’daki ofisinin önüne devasa fare balonu koyan sendika, şirketi yapım işçilerine sendika dışındakilerin aldığı ücreti ödemekle suçluyor. 

AFP’ye konuşan 37 yaşındaki Favor, “İnsanlar durup, ne olduğunu bellemek istiyor. Bu farkındalık görüntülemek açısından komple tıpkı dil” dedi. 

Devasa fare balonlar, ilk kez 30 yıl ilk Chicago’bile kullanılmasının arkası sıra 1990’ların böylelikle New York sokaklarında tanıdık ağıl gelmişti. “Uyuz sıçan” adına aşina sembolün bire bir Twitter hesabı bile var ve The Sopranos dizisinin ayrımsız bölümünde da kullanılmıştı. 

AFP’nin aktardığına göre yoldan geçenlerin bütünü şişme sıçanların hangi tefehhüm geldiğini bilmediğinden sendikalı işçiler kaldırımda durup durup yaşanan sıkıntılara dayalı bilgi veriyor. 

Sendika lideri Mike Hellstrom, çirkin sıçanların “sömürünün zahir göründüğünü akla yatkın biçimde betim ettiğini” belirtiyor. 

Bu yılın başında Ulusal Faaliyet İlişkileri Kurumu (NLRB), sendikanın New York’ta devasa fareyi sergilemesini çalmak için mahkemeye gitmişti. Hâkim sendikanın yanı sıra saha alarak eylemin anayasa çerçevesinde ve düşünüm özgürlüğü kapsamında olduğunu söylemişti. 

Sendika avukatı davaya yönelik, “Saldırgan biçimde bibi bu sembolü mahkum etmeye çalışıyorlar” ifadelerini kullandı. 

Share: