İnşaat şirketleri faiz indirimi istiyor

Faziletli faize rağmen konutta ikiye kabullenen satışların bitiren talebini ortaya koyduğunu söyleyen yurt kesim temsilcileri, “Yastık altındaki döviz ve altın birikimleri hane alımı üzere kullanıldı” dedi. Türkiye’bile basamak satışlarının nisanda iki kattan aşkın artması karı ihtiyacında mütezayit talebi ortaya koydu. Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre, nisanda satışlar yüzde 124,1 artışla 95 bin 863’e ulaştı. bahis konusu nicelik, geçen yıl nisanda müstevli kısıtlamalarının etkisiyle gerilemiş, “yeni normal” dönemle kısıtlamanın gevşetilmesi ve ürem indirimleriyle yeniden yükselişe geçerek aylık ortalamada 100 bin adetleri aşmıştı. Kullanılmamış Şafak’ın haberine bakarak, faizlerdeki artış sonrası bu yılın geçmiş iki ayında 70-80 bin bandında seyretmişti. Bu sene april ayında yakalanan çıkışı değerlendiren emlak büro temsilcileri, erdemli faize rağmen satışta hareketliliğin sürdüğünü, yastık altında bekleyen dolar ve altın birikimlerinin basamak alımına gittiği değerlendirmesinde bulundu. Bekleyen talebin satışa dönmesi için devletten motivasyon beklediklerine meni fail göz geliştiricileri, repo indirimleriyle eş rakamlarının artacağı yorumunu yaptı.

YABANCILAR TÜRKİYE’YE YÖNELDİ
Yabancılara yapılan basamak satışları dahi yeniden bu dönemde temel etkisiyle ağırbaşlı tıpkısı artış gösterdi. Buna bakarak 2020 April’birlikte yabancılara 790 adet göz satışı yapılırken, bu suret April 2021’birlikte yüzde 416.1 artarak 4 bin 77 oldu.

Bu kapsamda yabancıya ev satışı umumi kendisine son yılların sayı farkı seviyesinde gerçekleşti. Nisanda İran vatandaşları Türkiye’den 557 ev satın aldı. İran vatandaşlarını sırasıyla, 546 basamak ile Irak, 402 basamak ile Rusya, 229 konut ile Afganistan ve 188 basamak ile Kazakistan vatandaşları izledi.

Türkiye’den en haddinden fazla İranlılar eş aldı

Evden himmet taşınmazlar fiyatlarını uçurdu

Pandemi gayrimenkul piyasasındaki trendleri destekliyor

Share: