İnşaatta bağırsak ve aut istek Eylül ayında birlikte devam etti

İnşaat malzemesi sektörünün çatı kuruluşu Türkiye İnşaat Malzemesi Sanayicileri Derneği (Türkiye İMSAD) marifetiyle hazırlanan ‘Son Teşrin 2021 Çağ Raporu’nda şu tespitler meydan aldı: İnşaat malzemeleri sanayi üretimi ilkgüz ayında güzeşte yılın eylül ayına göre yüzde 6,9 arttı. Ağustos ayında faziletkâr bir mahiye tahaccüm gösteren inşaat malzemeleri uran üretiminde artım eylül ayında yavaşladı. İnşaat malzemelerine müteveccih bağırsak ve aut irade eylül ayında yavaşlamakla alay malay devam etti. Irade tarafında olumlu eğilimin sürdüğü ilkgüz ayında, amade beton ve çimento üretimindeki küçülmeler ise ilgi çekti. 2021 yılının ilk 9 ayında güzeşte yılın tıpkısı dönemine göre istihsal artışı yüzde 23,9 adına gerçekleşti. İç talebin faal kalması ve aut pazarlardaki majör irade artışı çalışkan olmaya devam ediyor.

Istihsal çift haneli ve faziletkâr oranda arttı

2021 yılının önceki 9 ayında 22 alt sektörün tamamında istihsal 2020 yılının aynı dönemine bakarak arttı. Yılın önceki 9 ayında parçalanmamış alt sektörlerin üretimi tıpkısı zamanda koşa haneli ve faziletli oranlarda yükseldi. Sunma faziletkâr üretim artışı yüzde 56,3 ile seramik afiyet gereçlerinde gerçekleşti. Tuğla ve kiremit üretimi yüzdelik 43,2, kilit ve tesisat eşyası üretimi yüzdelik 37,7, yalıtımlı kablolar üretimi yüzde 35,3, çipo polat kalorifer üretimi yüzde 32,4 arttı. Isıtma ve soğutma donanımları üretimi yüzdelik 34,4, seramik kaplama malzemeleri üretimi yüzde 33,7 ve plastik inşaat malzemeleri üretimi yüzdelik 32,4 büyüdü. Yılın ilk 9 ayında gayrı madun sektörlere göre daha bunaltıcı üretim artışı gösteren ürünler amade beton, metalden husus ve pencereler, uyuşturucu yapı ve yapı parçaları ile çimento oldu.    

İnşaat sektörü 2021 yılı üçüncü çeyreğinde yüzdelik 6,7 daraldı      

2021 yılının üçüncü çeyreğinde inşaat sektörü yeniden küçüldü. Güncellenen verilere göre inşaat sektörü 2021 yılının önce çeyreğinde yüzde 3,1, ikinci çeyreğinde ise yüzde 3,3 büyümüştü. Yılın üçüncü çeyreğinde ise yüzde 6,7 daraldı. Böylece yapım sektörü yılın önceki 9 kamer toplamında yüzdelik 0,1 küçülme muammer oldu. İnşaat sektöründe kalan maliyetler zımnında bakir inşaat başlangıçlarının azalması ve kâin işlerin bile büyük ölçüde sona ermesi ile inşaat sektöründe faaliyetler üçüncü çeyrekte güzeşte yılın tıpkı dönemine bakarak küçüldü.   

Genel iktisat ile inşaat sektörü büyümelerinde ayrışma bitmeme etti     

İnşaat sektörü ile ekonominin genelinde yaşanan tahaccüm arasındaki pozitif ilişki ayrımsız süredir çözülüm, ekonomideki büyümeye karşı inşaat sektöründe küçülme yaşanmıştı. 2020 yılının genelinde üstelik benzeri menfi inhilal sürmüştü. 2021 yılının önce iki çeyrek döneminde inşaat sektöründe büyüme olmasına karşın inhilal bitmeme etti. Üçüncü çeyrekte ise iktisat aceleci büyümesine devam ederken, yapım sektörü baştan yüzdelik 6,7 küçüldü.           

Kâin inşaat işleri seviyesi kasımda 0,1 fakül yükseldi       

İnşaat sektöründe mevcut amal seviyesi orak ayı ayı başından itibaren tamam açılmaya geçilmesiyle gelişigüzel yetişkin aynı sıçrama göstermişti. Temmuz-eylül döneminde mevcut işler kebir ölçüde artmış, ilk teşrin ayında ise sınırlı ölçüde gerilemişti. Son Teşrin ayında ise kâin işler seviyesi sınırlı aynı artım gösterdi. Kâin işlemler endeksi tıpkı önceki taban bakarak 0,1 benek yükseldi. İnşaat maliyetlerindeki artma kâin işleri de sınırlamaya başladı. Mevsimsellik bile ara sıra bölgelerde etkisini gösterdi. İnşaat sektöründe mevcut işlemler geleneksel durağan sürece girdi.

Bakir alınan yapım işleri seviyesi teşrinisani ayında 0,3 puan arttı                                       

Alınan yıpranmamış hisse senedi siparişleri eylül ayındaki durağanlaşma ve teşrinievvel ayındaki düşüş sonrası teşrinisani ayında tıpkı geçmiş ayak tabanı bakarak 0,3 fakül artma gösterdi. Yeni hareket siparişleri hele faziletli inşaat maliyetleri ve artan konut ve farklı bina fiyatları nedeniyle yavaşladı. Mevsimsellik bazı bölgelerde etkisini gösteriyor. Normalleşmenin ve mecmu açılmanın bakir alınan iş siparişleri üzerindeki olumlu etkisi bile anbean ortadan kalkıyor.        

Alınan bina ruhsatları ve izinlerinde çoğalma bitmeme ediyor   

2021 yılı önce 9 ayında alınan çatı ruhsatları ve yapı izinleri güzeşte yılın ve 2019 yılının üstünde gerçekleşmeye devam ediyor. 2021 yılının önceki 9 ayında alınan yapı ruhsatları yüzölçümü 2020 yılına göre yüzdelik 36,4 ve 2019 yılına bakarak ise yüzdelik 121,4 artarak 99,18 milyon metrekare oldu. Alınan yapı ruhsatları süresince daire sayıları ise 2019 yılına göre yüzdelik 171,1 ve 2020 yılına göre ise yüzdelik 33,4 artarak 480 bin 293 nüsha olarak gerçekleşti. Alınan çatı ruhsatlarındaki artma, önümüzdeki dönemin bakir yapım başlangıçları üzere müspet değerlendirildi

Share: