İnsan ömrünü 10 yıl kısaltıyor

Obezite, vücutta çok miktarda yağ birikmesi sonucu ortaya çıkan ve otama edilmesi gereken bir keyif sorunu. Obezitenin eş ömrünü kısaca 10 yıl kısalttığını tamlayan Şişli Etfal Eğitim ve Araştırma Hastanesi Genel Cerrahi Bölüm Başkanı Prof. Dr. Mehmet Mihmanlı, ömrü kısaltan ve yaşam kalitesini zıt etkileyen obezitenin, tekmil dünyada acı unsuru haline geldiğini söyledi.
Prof. Mihmanlı, obezitenin nedenleri ve tedavi yöntemleri hakkındaki soruları yanıtladı:
Hangi durumlarda ortaya menfaat, nedenleri nelerdir?
Obezite genetik ve çevresel faktörlere kapalı kendisine gelişir. Mevlit ağırlığı aşkın olan ( hele 4 kg ve elan fazla ise) bebekler yetişkinlik döneminde nazik olmaktadır. Anne veya babası normal korkulu olan çocuklarda şişmanlık riski yüzdelik 10 iken, asıl ve babası balaban olan çocuklarda bu risk yüzde 80-90’a çıkmaktadır. Çevresel faktörler ve firez etkisi da şişmanlıkta önemlidir. Fiziksel etkinlik azlığı, taşkın aşındırmak, gözyaşı, yetişek düzeyi, evlilik, mevlit sayısı, metabolik ve hormonal bozukluklar, sigarayı salıverme, ruhsal bozukluklar, ötede alkol tüketimi başka esbap kendisine göze çarpmaktadır. İşin özü; bittabi aşkın enerji kabul etmek ve beş altı enerji harcamaktır.
Obezite riskiyle yüz yüze olduğumuzu kuşkusuz anlarız?
Obezitenin varlığını ve sınıflamasını Üst yığın endeksi ölçümü ile yapmaktayız. Halen sunma meri yöntem budur. Eğin-Yığın endeksi ( VKİ ) basit bire bir bölme işlemiyle hesaplanır. Endeks, kişinin üzeri ağırlığı, boy uzunluğunun karesine bölünerek elde edilir. Sâdır serencam kişinin cisim kitle endeksidir. Üzeri kitle indeksinin en üst kabul edilen değerleri şöyledir.
Vücut-Kütle endeksi (kg / m²)
20-25 Normal bunaltıcı
26-29 Aşkın korkulu
30-34 Büyük (obez)
35-49 Sivri büyük (morbid obez)
>50 Süper ötede Büyük (süper obez)
Bu endekse göre obezite riski taşıyan hastaların derhal tıpkısı uzmana başvurması gerekmektedir.
Obezitenin riskleri nelerdir?
Şişmanlık, önlenebilir ölümlere sefer açan ikinci sebeptir. Bildiğiniz kabil birinci faktör sigaradır. Obezite âdem vücudunda duygu ve yaradılış sistemi, solunum aygıtı, hormonal herkes, sindirim aygıtı kadar sistemleri etkilemekle; duygu hastalıkları, erdemli voltaj, diyabet, faziletli kolesterin, solunum rahatsızlıkları, eklem hastalıkları, nüsha düzensizlikleri, kısırlık, iktidarsızlık, öd kesesi hastalıkları, taş oluşumu, bazı kanser türleri kabil hastalıklar obezite ile direkt ilişkili bulunmaktadır.
Zahir tedavi edilir?
Perhiz ve Antrenman: Obezite tedavinsin birinci basamağıdır. Tedavisi çok yalınç kabilinden gözükmekle beraber uygulamanın ağırlık olduğu tıpkı durumdur. Tedavinin özü; beş altı erke almak ve eli nimetli erke harcamaktır. Üst için müstelzim gelişigüzel tip azık, vitamin ve elementleri tartılı biçimde birkaç miktarda almaktır. Diyet sırasında su ihtiyacı uyumlu giderilmelidir. Rejim uygulamaları, kurallara tutkun ayrımsız diyet uzmanı eşliğinde yürütülmelidir. Alıştırma nasıl tamam insanların alçak kendisine uygulaması müstelzim benzeri eylemdir. Idman ile hem ısın yakılmakta hem bile kişinin performansı artmaktadır. Hızlı dolaşma, yüzme, kabilinden egzersizler şişmanlık tedavisinde uygulaması gösterişsiz ve hareketli tıpkı yoldur.
İlaç tedavisi: Obeziteliği (şişmanlığı) azaltmak için ara sıra ilaçlar denenmektedir. Fakat şişmanlığı ortadan kaldıracak ayrımsız tılsım yoktur. Metabolik tıpkısı hastalığa sınırlanmış şişmanlık varsa, o ant ilaçla tedavi yapılmalıdır. (söz gelişi; hipotiroidi olan ayrımsız hastaya tiroid ilaçları verilerek otama edilebilir). Alışılagelen bir şişmana tiroid hormonu yöneltmek hastayı biraz zayıflatabilir ancak yan etkileri bakımından hastaya uymazlık verir. Bu nedenle; merhem kullanımı ayrımsız iç salgı bilimi ve metabolizma uzmanınca önerilmedikçe denenmemelidir.
Cerrahi otama: Perhiz ve idman uygulamalarını gerçekleştiremeyen çılgın şişmanlara cerrahi tedavi önerilebilir. Cerrahi tedavinin amacı gıda deposu olan ve şişmanlarda haddinden fazla genişleyen mideyi ufaltmak ve gıdaların parçalanmamış sindirilmeden atılmasını sağlayacak melfuf işler yapmaktır. Cerrahi girişimler rejim ve idman uygulamalarından üstünlük görmeyen veya uygulayamayan begayet iri hastalara yahut şişmanlığa vabeste yan hastalıklar gelişen bireylerde uygulamaktayız.

ntvmsnbc

Share: