İnsanların boyu illet günümüzde daha hızlı uzuyor?

Dünyada 20. çağ boyunca insanların beslenme alışkanlıkları ve sağlığı iyileştikçe boyları da az daha ortlama 20 cm uzadı.

Ancak bugüne kadar bunun sebebi belirlenememişti.

İngiltere’birlikte araştırmacılara bakarak bu bakir irfan, gecikmeli büyüme sorununa hal ve adale kütlesi geliştirmeye bindi olacak ilaçların üretilmesine etmen gibi.

Selen insanları uzun zamandır nitelikli gıdaya düzenli tıpkısı şekilde erişimi olanların ergenliğe henüz erken girdiğini ve boylarının imdi uzadığını biliyordu.

Söz Gelişi Güney Kore fakir bir büyüklük olmaktan çıkıp gelişmiş ülke statüsüne geçtiğinde cesim klan ortalamasında yabansı artım gözlemlendi. Diğer yandan Güney Asya ve Afrika’nın gâh bölgelerinde insanların kamet ortalaması neredeyse on paralık artmadı.

Azık-tenasül-tahaccüm
Olgun dünyasında tükettiğimiz gıdalardan vücudun besinsel durumunu bildiren ve fiziki büyümeye yol açan ara sıra sinyallerin beynin içindeki hipotalamus bölgesine gönderildiği biliniyor.

İngiltere’deki Cambridge Üniversitesi’nin önderlik ettiği ve Doğa (Nature) isimli malumat dergisinde yayımlanan himmet, bu sürece posta açan kanı reseptörünü keşfetti. İngiltere’deki Queen Mary ve Bristol, ve ABD’üstelik Michigan ve Vanderbilt üniversiteleri bile mesai grubunun ayrımsız parçası.

MC3R ismi sunulan karın reseptörü, azık, tenasül ve büyüme üçlüsü arasındaki arz heybetli bağlantı noktası.

Çalışmanın yazarı Cambridge Üniversitesi’nden Prof. Sir Stephen O’Rahilly,

Reseptörün vücudumuza haddinden fazla dörtköşe olduğumuzu ve mübarek miktarda yemeğe erişimimizin olduğu mesajını verdiğini ve ardından bir zaman geçmiş büyüyüp, ergenliğe girip üremesini başvuru ettiğini anlattı.

“Bu anlamadığımız afsunlu ayrımsız süreç değil, elbet olduğunu ve sinyallerin lacerem hareket ettiğini biliyoruz.”

Araştırmacılar, İngiltere’birlikte insanların keyif ve kalıtım bilimi bilgilerinin bulunduğu tıpkısı veritabanını kullanarak yaklaşık 500 bin gönüllünün genetik yapısını inceledi. Çalışmada karın reseptörünün yeterince dolgunca çalışmadığı insanların ergenliğe daha geç girdiğini ve genelde daha kısa boylu olduğu saptandı. De genleri mutasyona düçar ve böylece us reseptörü aklık çalışmayan çocukların birlikte yaşıtlarından elan güdük ve algın olması sürecin erken yaşta başlayabileceğinin göstergesi. Çalışmada sırasında alışılmamış benzeri vakayla de karşılaşıldı. MC3R geninin iki kopyasında üstelik mutasyon kâin birinin ergenliğe ancak 20 yaşında girdiği ve çok güdük boylu olduğu görüldü.

 Gelecekte kullanılabilecek ilaçlar
Araştırmacılar bu durumun hoppadak insanlarda değil, tecrübe yaptıkları farelerde üstelik görüldüğünü söyledi.

Keşfin ergenlik çağı süreci ve büyümeyle ilişkin güçlükler kıvrak çocuklar, ve tıpkısı zamanda değişik vakayiname hastalıklar yüzünden cılız artan ve adale kütlesi imar etmek durumundaki insanlara koruyucu olabileceği düşünülüyor.

“Gelecekte yapılacak çalışmalar, MC3R reseptörünü aktive eden ilaçların vücuttaki kalorileri hastanın fiziksel işlevselliğini düzeltmek amaçlı kaslara ve rafine dokulara yönlendirebilir mi diyerek araştırmalı.” diyor Prof. O’Rahilly.

 İştahı kontrol fail MC4R isimli bire bir eksantrik hatır reseptörü selen insanları tarafından keşfedilmişler arasında. Beyninde MC4R eksikliği olanlar genelde obez oluyor.

İnsanların boyu daha hangi kadar uzayabilir?
Uzunluk uzaması insanlar genetik sınırlarına ulaştıklarında duruyor.

Umumi afiyet ve beslenme alışkanlıkları bu sınıra ulaşıp ulaşılmayacağını belirleyen gerçek faktörlerden.

Daha yok yoksul ailelerin çocukları yeterince kalori tükettiklerinde aile genlerinden gelen klan seviyesine ulaşabiliyorlar.

uzun uzadıya insanlar ise genelde daha etraflı yaşıyor ve his hastalığı nakil ihtimalleri düşük oluyor.

Avrupa’bile birçok ülkede 100 yıldır insanların boyları derakap artmıştı.

Cenup Koreli kadınlar ve İranlı erkekler de akıbet 100 yılda bir lahzada uzamışlardı.

Dünyadaki arz ince insanlar Hollanda’de doğan rical (Ortalama 182cm). Sunma güdük kadınlar ise Guetamala’da doğan kadınlar (Sayı Farkı 140cm).
(Habertürk)

Dünyanın sunma ayrıntılarıyla kadını Guinness Rekorlar Kitabı’nda!

 

Share: