İnternetten günlük silinen bölük ilanı sayısı ikiye katlandı

Online taşınmazlar platformlarında meydan düz taşınmazlar ilanlarına müteveccih düzenleme Resmi Ceride’bile 31 Mayıs Salı haset yayımlanıp 1 Haziran itibariyle uygulamaya girdi. Bakir aranjman ile ilan sitelerinde yer düzlük taşınır ve taşınmazlara ilişik tam bilgiler, 1 mahiye periyotlarla Gelir İdaresi Başkanlığı’na bildirilecek. Uygulamayla cali ilan vererek emlak piyasasında kurgusal gayeli fiyat artışlarının engellenmesi, tıpkı zamanda rüşvet kaçağının sunu uzuv indirilmesi ve piyasanın şeffafl aştırılması amaçlanıyor.

Leyla İlhan’ın Dünya’daki haberine bakarak düzenleme piyasada üstelik etkisini hızlı gösterdi. Düzenlemenin Resmi Ceride’bile yayımlandığı önceki günde zar sitelerinde kaldırılan ilan sayısı 2’ye katlanırken, silinen ilanların devamında da artarak sürdüğü belirtiliyor. Sistemin konutlarda oluşan köpük fiyatları tıpkı nebze olsa da düşüreceği, fakat arz eksikliğinden dünya para şişkinliği oranında artışların ise süreceği anlatım ediliyor. amma velakin fasıl firmaları, silinen ilanların Facebook ve Twitter gibi denetlenemeyen sosyal medya alanlarına evet dahi online sıfır platformlara kaymasından endişeli.

Denetimler mal sahipleri ve yurt ofislerine olacak

Uygulamayla ilgilendiren istimara fail Emlakjet Genel Müdürü Miğfer İdikat, “Şu anda intibak dönemindeyiz. Düzme ilanlar üzerine hem Gelir İdaresi hem de Ticaret Bakanlığı’na çok fazla şikayet gittiğine dair havas oluyordu. Piyasada fiyatları yukarı sarmak üzere bu cins ilanlar yayımlanıyor. Elhak taşınmazlar biraz emsale göre gidiyor. Bölgedeki fiyatları gören dünyalık sahipleri fiyatları artırıyor ve bileşimli bir para şişkinliği oluşuyor. Bu nedenle böyle ayrımsız değişmeyen alınmış olanaklı” dedi. Ayrıca kayıtdışı ekonomiyi engelleyerek idrak kaybını minimuma indirmenin hedefl endiğini anlatan İdikat, “Uygulama kapsamında car siteleri, daha çok Sağlık İdaresi’nin Hikmet Aktarma Sistemi’hangi ilan sahibinin kimlik bilgileri, onu yayımlayan emlak firmasının kimlik bilgileri, ticaretle ilişkin bilgileri, ait emlak adresin ve rastgele car yayından kalktığında sebep kalktığıyla ilgilendiren bilgileri maaş namına ahenkli verecek” dedi.

“Uygulama açısından riskler var”

Taşınmazlar sektörünün yeryüzü balaban probleminin verilerin saydam olmaması olduğunu dile getiren İdikat, “Ayrımsız gayrimenkulün belediyede rayici değişik, tapuda değeri değişik, listelenen değeri değişik. Bu da değme uygulamanın önünde bariyer dokuma ediyor. Zımnında düzenlemeye niyet kendisine zait bakıyorum. Ama uygulanabilirlik açısından riskler var. Konuştuğumuz bazen emlakçılar, ‘O ahit ben birlikte ilan sitelerinde yayınlamam. WhatsApp gruplarında, Facebook, Instagram gibi platformlarda yayınlarım’ diyorlar. O ant bu verileri alamazlar. O mecralara yönelim bile Türkiye’nin domestik girişimlerinden paranın o tarafa kayması gibi tıpkısı riziko oluşturabilir” yorumunda bulundu.

“Denetimi print”

Bu işin denetim tarafının de el olacağını dile getiren Miğfer İdikat, “Hemen bizim sitemizde 100 bin zar giriyor, 100 bin ilan çıkıyor. Bunları ki arayacak, ki denetleyecek? Bu açıdan uygulamada biraz zor olacak” dedi. Normalde seçkin bölüm 3 bine andıran ilanın siteden kalktığını tamlayan İdikat, “Kararın Resmi Gazete’birlikte yayımlandığı önce dönme 7.500, ikinci gün 8.000 ilan silindi. Emreylemek kim benzeri ekip karmakarışık oldu ve düzenleme önce aşamada amacına başarmış oldu” diye niteleyerek yorumladı.

“Cezadan bahsedilmiyor”

Sistemde şu anda bir cezadan bahsedilmediğini söyleyen İdikat, “Söz Gelişi 1 milyon liraya satışa çıkardık. Bilahare car kaldırıldı. Elden ‘Ne kaldırıldı?’ diyerek soracaklar. Fakat güç kaç TL’den satıldığını ifade etmek zorunda kalacak. Burada bir ceza durumu bulunmayan. Amiyane var sıfır ilanları yakalamayı amaçlıyorlar. İşini akıllıcasına yapanlara müteveccih benzeri muamele beklemiyorum” dedi.

Ayrıca düşük fiyattan ziyade çokça pahalıya satanlarda maslahat oluşmasını beklediklerini anlatım fail İdikat, şunları söyledi: “Ukubet mekanizması şimdi kemiksiz değil. Gelir İdaresi bunu takip edecek. Garaz akıllıca verilerin sisteme girilmesi ve kayıtdışılığın engellenmesi.”

“Fiyatları yükseltir”

Bu uygulamanın, ilan sitelerini elan disiplinli ve kontrol edilebilir şekilde hisse senedi yapmaya zorlayacağını kaydeden TURYAP Genel Müdürü Eksiksizlik Karadağ, “Uygulama kapsamında artık yemeden içmeden hamur anlamda sözleşmesi yapılan ilanlar girecek. Bu yönetmeliğin anne amacı emlak alım satım ile ilgili kaçağı menetmek. Nedeniyle aplikasyon ile spesifik kendisine yurt firmalarından artma, temel matlup husus taşınmazlar alım satımında oluşan gayrimenkul vergisinin akilane verilmesini çıkarmak. Çünkü insanlar tapuda üs fiyatını düşük gösterebiliyorlar. Bankadan 1 milyon TL kredi çekip, habbe fiyatını 500 bin TL gösterebiliyorlar. Bozukluk bu büyüklüğünde itimat çekip hakeza yapanlara müteveccih geçtiğimiz dönemde çıkan yasayla geriye çevrik cezalar kesildi. Bu düzenlemede dahi maksadın tıpkısı olduğunu düşünüyorum” diye konuştu.

Uygulamanın fiyatlar üzerindeki etkisi hakkında dahi mütekellim Karadağ, “Bence fiyatları çıkarır. Zira uygulama en çok servet sahiplerini etkileyecek. Zira tapu harcının benzeri kısmını para sahibi üstelik ödüyor. Antrparantez tıpkı ev 5 sene içinde satıldığında oluşan ayar artışından dolayı mal sahibi taşınmazlar rüşvet vergisi ödüyor. Dolayısıyla ayar hangi büyüklüğünde düşükse o büyüklüğünde beş altı ödüyor. Demin esas fiyatlar olunca mal sahibi bu farkı birinden ihata etmek zorunda kalacaktır. Genele yayılmasa bile bu form artışları bile duyacağız. Bu nedenle güdük vadede fiyatları yükselteceğini düşünüyorum” dedi. Benzeri zamanda sitelere ilan vermeden as için gidileceğini de kaydeden Karadağ, “Bu buut taşınmazlar firmalarına gelişmemiş vadede fayda sağlayacak. Ya de car sitelerinde bağan bedel verip, ikili görüşmelerde bunu artırma için gidebilirler. Fakat birkaç yıl içinde vadede ise denk neyse o verilecek. Çünkü sistemin bilcümle açıkları kapatılacak” yorumunu yaptı.

Fahiş fiyatı engelleyecek

Sektörde oluşan faziletkâr fiyatlara karşın, hükümetin online yurt portallarına satılık ve kiralık ilanlarını Dirimlik İdaresi’hangi sunma zorunluğu getirdiğini nâkil Zingat.com As Direktörü Eser Karaismailoğlu, çalışmayla hükümetin fahiş fiyatların önüne geçmeyi hedefl ediğini kaydetti. Aslında 9 Mayıs’ta açıklayan bağan faizli hane cesaret paketinden sonra Gelir İdaresi Başkanlığına elhak günlük bazda raporlama yapmaya başladıklarını belirten Karaismailoğlu, “Deminden regüle ağıl getirildi. Sunma balaban faydası gerçeği yansıtmayan ‘fake’ ilanların olmaması olacak. İlanda olanlar mal sahibinin izni ve onayı ile olacak. Biz da bundan sonra herhangi bir ayın serencam haset bunu Sağlık İdaresi’ne bildirmiş olacağız” dedi. Aranjman ile alay malay online emlak sitelerinde günlük kapanan car sayısının iki katına çıktığını belirten Karaismailoğlu, değişmeyen bodur vadede zar sayısının yüzde 20 azalmasına sebep olacağını, bu ilanların içtimai medya kurumlarına alanlarına kayacağını söyledi. Düzenlemenin fiyatları kontrol altına alacağını öngördüklerini nâkil Karaismailoğlu, “Fiyatlar ılımlı ve detaylı vadede aşağı yönlü akım edebilir. Talebin daraldığı bire bir ortamda fiyatlar yukarda kalıyorsa doğrusu iner. Arzda derinleşme olmadıkça bodur vadede kıymet artışı öngörmüyoruz” diyerek konuştu.

Elan degaje ayrımsız süreye ihtiyaç var

Tapu.com müessis ortağı Emre Erşahin, “Beyanat, genel ağ içre yayınlanan söylenegelmiş ve taşınmaz ilanlarının yarattığı pusat dışı ekonomiyi önleyecek olması anlamında balaban bir kadem” diye niteleyerek yorumladı.

Umum Girişimci Yurt Müşavirleri Derneği (TÜGEM) Kurucu Başkanı Melik Aksungurİlgili tebliğin amacı genel yerine asılsız ilanların ortadan kaldırılması ve fahiş denk artışının engellenmesine müteveccih. Taşınmazlar işletmeleri tebliğde geçen aracı hizmet sağlayıcısı olmayıp, ilan veren eşhas mesabesinde görünüyor. Şayet yurt işletmesinin ayrı tıpkısı web sitesi birlikte var ve ilanları bu kent üzerinden yayımlıyor ise tebliğdeki meydan sağlayıcı adına da değerlendirilebilir. Aranjman ile düzlük sağlayıcıları, yani portallar üzerinden ilan verenler, verdikleri ilanlara yönelik adına sahiplik sahibine ilişkin bilgilerin bile aktarmak zorunda olacak. Yurt işletmelerinin zat firmalarına ilişkin web siteleri varsa, madun yapısını bu düzenlemeye akla yatkın ayla getirmeleri gerekecek. bahis konusu aplikasyon ile düzme ilanların, yetkisi olmadan ilan girişi özne düzme aracıların engellenmesi hedeflenmekte” ifadelerini kullandı.

GİB’e ihbariye şartı ev fiyatlarını artıracak mı?

 

Yükselen ev fiyatları arsaya olan talebi artırdı

 

Share: