İpotekli bölük satışlarında rekor kırıldı

Cesaret faizlerindeki indirimler ve kampanyaların etkisiyle haziranda 101 bin 504 adede vasıl tutulu basamak satış sayısı, tarihin sunma yüksek mahiye verisi namına kayıtlara geçti.

Eksiksiz dünyayı etkisi altına kayran kullanılmamış makule güneş tacı virüs (Kovid-19) salgınının etkilerini kesmek için hayata geçirilen önlem ve teşvikler ile kamu bankalarının bağan uyumlu kredileri başta girmek üzere sektörel kampanyalar ve normalleşme adımları, haziranda hane satışında rekorların görülmesini sağladı.

YÜZDE 449 ARTIŞ

Haziranda tıpkı eski aya bakarak yüzdelik 449 yükselişle 101 bin 504 ipotekli basamak satışı gerçekleşti. Bu nicelik tarihin genişlik efdal mahiye performansı kendisine kayıtlara geçti.

SON 8 YILIN SUNMA İYİ İLK YARI PERFORMANSI

Bu yılın evvel yarısında satılan tutulu konutların aylara bakarak dağılımına bakıldığında ise sülale, şubat ve mart aylarında satışların 43 bin seviyesinde olduğu görüldü.

Salgına yönelik endişelerin ve vaka sayılarının en son seviyeye çıktığı april ayında 17 bine kadar gerileyen ipotekli hane bey sayısı, alınan ilaç ve tedbirlerin etkisiyle yükselişe geçerek haziranda 101 binin üzerine daha çok. Böylecene tutulu hane satışı bu yılın geçmiş yarısında sabık yılın benzeri dönemine göre yüzde 221 artarak 266 bin 374’e ulaştı. Bu rakam serencam 8 yılın genişlik ongun ilk yarı performansı olarak kayıtlara geçti. Geçen yılın geçmiş yarısında 82 bin 885 ipotekli hane satılmıştı.

A1 Capital Yatırım Söylenegelmiş Değerler Araştırı Uzmanı Aylin Cevizci, iktisat yönetimi ve bankaların, basamak satışlarının desteklenmesi hesabına attığı adımların as performansında faal olduğunu söyledi.

Cevizci, faizlerin düşmesinin tutulu satışlarda cesim katkısının olduğunu anlatım etti. Mütemmim güveninde görülen artışla alay malay erdemli hacimli yatırımların bu bağan ürem ortamında artarak bitmeme etmesinin olanaklı olduğunu belirten Cevizci, sektördeki kampanya ve bağan ürem oranlarının göz piyasasındaki süreci faal tuttuğunu dile getirdi.

Share: