İş Bankası’nın canlı büyüklüğü 1,15 trilyon TL’ye ulaştı

Türkiye İş Bankası, canlı büyüklüğünü Haziran 2022 itibarıyla, yıl sonuna bakarak %23,7 oranında artırarak 1,15 trilyon TL seviyesine yükseltti ve “Türkiye’nin arz iri hususi bankası” olmaya devam etti.

İş Bankası Umumi Müdürü Melik Aran, 2022 yılının ilk yarı finansal sonuçlarına ilgili değerlendirmesinde, “İş Bankası, 100 yıla mümasil tecrübesiyle toplumdan kazandığını tekrar topluma kazandıracak bire bir tatlılıkla, bilcümle paydaşlarına ayar fotoğraflamak gayesiyle zindelik göstermeye devam ediyor. Seçme devir olduğu üzere, bu dönemde birlikte ekonomimize desteğimizi sürdürerek, kaynaklarımızı ülkemiz üzere tahsis etmeye bitmeme ettik” dedi.

Ekonomiye bütün 876 milyar TL hamur sağladı

Bankanın aktifinde ağırlıklı paya cemaat olan nakdi itimat hacmi Haziran kocaoğlan sonu bakımından tıpkı önceki yılsonuna bakarak %26,8 artarak 652,1 bilyon TL, gayrinakdi yüreklilik hacmi ise tıpkısı dönemde %15,8 artarak 223,9 bilyon TL seviyesinde gerçekleşti. Böylelikle, İş Bankası’nın ekonomiye sağladığı bütün kaynak tutarı 876 milyar TL düzeyine ulaştı.

Makro dağıtım zıkkım, dijital kontak noktaları, degaje eser yelpazesi ve birinci sınıf bakım sunumuyla tasarruf sahiplerinin öncelikli tercihi olan İş Bankası’nın bütün yatırım hacmi Haziran 2022 döneminde 737,2 milyar TL düzeyinde gerçekleşirken, TP yatırım hacmi sene sonuna bakarak %45,6 oranında artarak 244,1milyar TL seviyesine yükseldi.

İş Bankası, 2022 yılının önce yarısında elverişsiz içi piyasalarda toplanmış 6,5 milyar TL söylenegelmiş fiyat ihracı gerçekleştirdi, arsıulusal piyasalarda ise 774 milyon KÖLE Doları tutarında sürdürülebilirlik bağlantılı sendikasyon kredisi edindi.

Özkaynak büyüklüğü 124,8 milyar TL’ye ulaştı

Banka, Haziran sonu itibarıyla toplam çalışkan, hep itimat, toplam tevdiat ve vadesiz mevduat kalemlerinde hususi bankalar ortada önce sıradaki yerini korurken, finansal performansını müstakbel aynı seviyeye taşıdı. Yılın geçmiş 6 ayında 23 bilyon TL düzeyinde kar eden İş Bankası’nın özkaynak büyüklüğü 124,8 bilyon TL’ye ulaşırken, sermaye yeterliliği oranı ise %20,9 seviyesinde gerçekleşti.

‘Geleceğin Bankası’ olma vizyonu çerçevesinde teknolojiye envestisman yapmaya ve süreçlerini dijitalleştirerek müşterilerine arz cılız, yer acul ve genişlik sakıncasız deneyimleri sunmaya devam eden İş Bankası, arsıulusal çapta finans ve bankacılık alanındaki sunu itibarlı yayınlardan biri olan Euromoney’nin düzenlediği Awards for Excellence ödüllerinde, Orta ve Maşrık Avrupa’nın genişlik bereketli sayısal bankası ödülüne müstahak görüldü.

Tarıma stratejik öncelikleri arasında meydan veren Banka, bu dönemde, uygulayım bilimi, para ve tarımı entegre ederek yenilikçi mahsulat tekvin hedefiyle önce Tarım İhtisas Şubesini hayata geçirdi.

Içtimai cinsiyet eşitliğinin güçlendirilmesi ve eş girişimcilerin desteklenmesini asıl prensipleri arasında belirleyen İş Bankası ayrıca, Birleşmiş Milletler’in dahi paydaşları beyninde vadi aldığı “Girişimde Kadın Gücü” projesiyle bu alandaki inisiyatiflerine tıpkısı yenisini henüz ekledi.

Banka, sürdürülebilirlik odaklı stratejisinin tıpkı yansıması namına, abuhava pozitif ve toplumsal cinsiyet eşitliği odaklı geçmiş olimpiyat niteliğindeki Paris 2024 Olimpiyat Oyunları üzere Türkiye Milli Olimpiyat Komitesi’nin resmi destekçisi oldu.

İş Bankası’na 483 milyon euro ve 257 milyon dolar tutarında sendikasyon kredisi

 

Tacir, esnaf ve çiftçiler görüntülü görüşmeyle İş Bankası müşterisi olabiliyor

 

İş Bankası ve Vehbi Antrenör Vakfı’nın Kalın Girişimciliği Programı’na 6 kadem seçildi

 

Share: