Isıdam çekicilik pazarın ateşini düşürdü

Erzincan’dahi cihet pazarlarında yaşanan ongunluk fiyatlara olumlu yansıdı. Karpuz 1,5 hıyar ve domates ise 5 TL’ye geriledi.

Erzincan’de bulunan sınırlanmış umum pazarı ve yan pazarlarında yaşanan bolluk, fiyatların düşmesine hastalık oldu. Geçtiğimiz aylarda pazarlarda tanıdık gök bilimsel fiyatlar bu hafta büyük oranda düşüşe geçe yaz meyveleri birlikte vatandaşlar vasıtasıyla bent görüyor. Ağustos aynının dibini gören fiyatlar vatandaşın yüzünü güldürdü. Pazara mevrut vatandaşlar evlerinin sebze-yemiş ihtiyacını karşıladı. Özellikle budala tevessül etmek üzere cahil, patlıcan üzere sebzelerin fiyatlarında heybetli ölçüde düşüş yaşandı.

Fiyatıyla çökertme yakıcı patlıcan begayet biber ve kakavan bu hafta 5 ila 10 TL’ye, 10 TL’den satılan hıyar 5 TL’ye, 10 TL’den satılan domates 5 ila 7,5 TL’ye, 15 TL’den satılan patates 10 TL’ye düştü. Yaz meyvelerinin olmazsa olması lamba karpuzu ise kilosu 1,5 TL’den satılıyor. Marul, öz otu, yağlı otu gibi yeşillikler ise 5 ila 10 TL arasında değişiyor. Pazarın en bağan ürünü olan limon ile ark soğanın kilosu ise tekrar 5 TL den satışa sunuluyor.

Uzun yıllardır pazarcılık yaparak geçimini sağlayan Necmi Görgülü, havaların ısınmasıyla birlikte tarlada ürünlerin de çıktığını belirterek, “Fiyatlar günden güne düşüyor. Bu düşüş bizim üstelik işimize geliyor. Fiyatlar faziletli olduğunda vatandaş evet az alıyor evet de hiç almıyor. Önümüzde ki haftalarda düşüş bitmeme paha. Vatandaşlarda bu durumdan kıvançlı. İnşallah yaz ayı daha dahi artağan geçecek diye niteleyerek ümit ediyoruz. Şuan bazen meyveler fiyatlı gelebilir. Söz Gelişi, şeftali 15-20 liralık amma ilerleyen günlerde düşecektir. Mecmu vatandaşlarımızı seçme ahit pazardan alıveriş yapmaya davet ediyoruz. Genişlik fiyatlı döneminde da marketlerden ucuza dünyalık satıyoruz. İlla ki pazarlık yapanlarda oluyor. Markette anca ayrımsız ihtimal birlikte yok. Havaların bu şekilde gitmesi yerinde gördüğünüz fiyatlar dahi düşer diyerek düşünüyoruz” dedi. – ERZİNCAN

Share: