İşitme engelliler için yerel ve milli maşa

İşitme engelliler üzere domestik ve milli alet

İşitme engelliler için sesi doğala mail algılayan yerel sem cihazı

İSTANBUL – İşitme engelliler amacıyla sesin doğala yakın haliyle algılanmasını imkan veren ve yükleme edilerek tasarruf sağlayıcı TÜBİTAK destekli namına geliştirilen yerel ve milli işitme cihazının tanıtımı yapıldı.

Teknolojik gelişmeler toplumun temas alanında etkisini gösterirken bire bir işitme cihazı üreticisi firmanın TÜBİTAK’ın desteğiyle geliştirdiği “Transducers in the ear (Tie)” ünlü teknolojinin tanıtımı Beyoğlu’ndaki aynı otelde yapıldı. Etkinlikte cihaza ilgili bilgi verilirken İÇEV (İşitme Engelli Erler Eğitim Vakfı) Hentbol takımında vadi düzlük sem mânialı oyuncular da cihazla ilgilendiren deneyimlerini paylaştı. Cihazın sair ürünlerden farkında ilgilendiren mütekellim Ear Technic NAN Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Tehlikesiz Ağaç, “Cihaz beyin dostu zira sesi bayındır anlayabiliyor. Akıl o sesi dinlediği devir yorulmuyor zira bazı bazı tıpkı radyoyu düşünün hışırtı varsa kaybeder, kapatır gidersiniz, bu cihazla anca bire bir durum bulunmayan. Farklı cihazlarla farkı şu; bulunan olan, anadan görme cihazlar hoparlör mikrofonu kulak arkasına takıyor. Nedeniyle kulak kepçesinin hep fonksiyonları kayboluyor. Rüzgarın sesini, hışırtısını kestirmece 22 desibel, gürültüleri zir çekiyor, yalın harfleri güçlendirebiliyor ki kelimeler abat anlaşılabilsin diye niteleyerek açık frekansta sesi sunabiliyor. Batarya değişime akıbet diyoruz çıktı işitme cihazını 3 saat yükleme ederek kestirmece 18 saat kullanabiliyoruz. Ürünümüz yerel ve milli, ABD’bile patenti makbuz. Sonsuz gelişen tıpkısı işaret, şu anda 3’üncü neslini çıkarmaya çalışıyoruz. Dünyanın 50 ülkesine birlikte ihracatı var” şeklinde konuştu.

Cihazı kullanan 25 yaşındaki sportmen Beyza Vuzuh Mecnunca, “Bu alet tabi kim de duymamın daha bereketli olmasını sağladı. Hele maçlarda arkadaşlarla olan iletişimimi, hocamı daha gani anlamama gibi faydaları oldu. Maç atmosferi, taraftar, düdük sesi o an çok curcunalı bir müstevi olduğu üzere de edisyon oluyor ama kullanılmamış cihazla, teknolojiyle henüz gür oluyor” ifadelerini kullandı.

Share: