Isparta’da tıpkı ev hobi için başladıkları ten işlemeyi, KOSGEB desteğiyle ticarete dönüştürdü

Isparta’da Tuğçe ve Mehmet Sağlam Bilginer çifti, hobi namına başladıkları kap el işi sanatını, Âdeta ve Ölçülü Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Tutma İdaresi Başkanlığından (KOSGEB) aldıkları destekle ticarete dönüştürdü.

Deri el işi ustası Mehmet Kip Bilginer, gazetecilere, babasının İl Ekin ve Turizm Müdürlüğünde kap el işi kursu verdiği dönemde kendisine arkalama ederken işi öğrendiğini söyledi.

İlk etapta yersiz zamanını kıymetlendirmek amacıyla tezyifkâr icraat yaptığını anlatan Bilginer, eşi Tuğçe Bilginer’in de desteğiyle bileklik, cüzdan, çanta kabilinden eserler ortaya çıkardıklarını belirtti.

Yaptıkları çalışmaların çevreden zevk alması üstüne işi büyütme kararı aldıklarını dile getiren Bilginer, şunları söyledi:

“Yaptıklarımızı internet sitesinden paylaştık ve ciddi bandaj gördü. Biz bile KOSGEB’e başvurduk ve 150 bin lira bindi aldık. Bununla gereç alarak elan farklı taleplerde eserler yapmaya başladık. Uğraşı için başlamıştık, demincek geçim kaynağımız oldu. Yaptığımız cüzdan, çanta, bileklikleri e-ticaret sitesinden satıyoruz.”

Bilginer, şu anda evde çalıştıklarını fakat ileriki süreçte tıpkısı pres açmayı planladıklarını kaydetti.

Tuğçe Bilginer de eşinin yaptığı birbirinden ayrımlı ve güzelce eserleri kendisinin dahi çokça beğendiğini ve cilt işlemeye bağ duymaya başladığını belirtti.

El emeği ayn nuru asar yaptıklarını aktaran Bilginer, “Keyifli aynı say yürütüyoruz, işimiz çok sevinçli” dedi.

Share: