İstanbul’da 29 Ekim Cumhuriyet Altını Bayramı kapsamında merasim düzenlendi

İstanbul’da 29 Teşrinievvel Cumhuriyet Altını Bayramı nedeniyle Vatan Caddesi’nde tören gerçekleştirildi.

İstanbul Valisi Şanlı Yerlikaya, 1. Kargaşa ve İstanbul Garnizon Komutanı Ferik Ulvi Sivri ve İstanbul Büyükşehir Şehremini Ekrem İmamoğlu, Vatan Caddesi’nde tören aracıyla alandaki vatandaşları selamladı.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasının peşi sıra Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Cumhuriyet Altını Bayramı tebrik mesajı okundu.

Törende, ayrımlı okullardan “Cumhuriyet” temalı koşma yarışmasında dereceye giren öğrenciler şiirlerini okudu. Cumhuriyetin 99. yılı dolayısıyla 99 öğrenciden oluşan umum oyunları ekibi eylem yaptı. Etkinlik kapsamında Türk Yıldızları gösteri uçuşu gerçekleştirdi.

“Cumhuriyet Altını ulu ayrımsız çınar”

Törende mütekellim İstanbul Valisi Ulvi Yerlikaya, bugün özgürcesine sokaklarında yürünen, dağları ve ovalarında rengarenk çiçeklerin açtığı mübarek vatanın ciharıyek yanının, bire bir asır evvel nehiy edildiğini, gömgök Boğaz’ın “kapkara” kesildiğini belirterek, şunları söyledi:

“Muazzam ayrımsız milletin gecesinde gündüzünde, aşında ekmeğinde, şiirinde sözünde keskin ve skala vardı. O kapkara günlerde bire bir umut bekliyordu Anadolu’yu. Gerçekten da olsa bire bir düş, ayrımsız çığlık, benzeri gürültülü… ‘Çırpına çırpına ölmektense babalarımızın oğulları üzere çarpışa çarpışa ölürüz.’ diyen Mustafa Eksiksizlik’i bekliyordu. Zira bu millet sonuç sözünü söylememişti elan. Kadını erkeği, genci yaşlısıyla hep el ele vermiş bu behişt vatanı mikro etmişti düşmana. Kendilerine biçilen kefeni yırtıp atmış, ‘Son sözümüz bağımsızlık.’ diye haykırmıştır.”

Cumhuriyeti “Ulu bir çınar.” diyerek nitelendiren Yerlikaya, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Bu çınarın serpilip büyümesinde nice yiğitlerin bedeni, nicelerin hatır, eren ruhu, nice anaların, bacıların ayn yaşı ve yetimlerin, mazlumları duası var. Bizim Cumhuriyetimiz galip olduklarını sananların aşınmış adına ve baylan hilale selam durarak geldikleri kadar gittikleri kocaman tıpkısı destanın yeryüzü pir satırıdır. Bizim Cumhuriyetimiz, bedeli Çanakkale’üstelik, Dumlupınar’da, Afyon ovalarında şehit kanlarıyla ödenen nezih aynı milletin göğsüne taktığı İstiklal Madalyası’dır. 99 yıldır Cumhuriyetimizin destanını büyük tıpkısı sevinçle heyecanla ve önce günkü inançla haykırmaya bitmeme ediyoruz milletçe.”

“Gençlerimiz ülkemizin adını değme alanda yazdırmaya bitmeme edecek”

Yerlikaya, 29 Ilk Teşrin 1923 haset Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün Meclis kürsüsünden yaptığı konuşmasındaki, “Tamamen milletin bağlılaşım ve güvenine dayanarak bütün gelişigüzel ileriye gideceğiz. Türkiye Cumhuriyeti ongun, muvaffak ve utkulu olacaktır.” sözlerini hatırlatarak, şunları kaydetti:

“Cumhuriyetimizi iri ve hareketli Türkiye vizyonuyla ‘Zafer bizimdir ve başaracağız.’ parolasıyla sürgit yükseltmeye ve yüceltmeye bitmeme edeceğiz. Bir galeyan ve tıpkısı tatlılıkla 2023 yılına, Cumhuriyetimizin 100. yılına daha acul ve tehlikesiz adımlarla ilerleyeceğiz. Ekonomiden sanata, spordan sağlığa, teknolojiden ulaşıma seçme alanda iri projelerimizi birer yanarca kadar görgülü geleceğimizin teminatı adına yakmaya bitmeme edeceğiz. Içtenlikle inanıyorum ki yarının teminatı olan gençlerimiz Cumhuriyetimizin alışılmamış yüzyılında şans gibi parlayacak ülkemizin adını seçme alanda yazdırmaya devam edecektir.”

Merasim, konuşmaların arkası sıra askeri birlikler, polis güçleri, zabıta, atlı birlikler, öğrenciler ve mehterler birliği ile mutat otomobillerden oluşan derbent töreniyle sona erdi.

Share: