İstanbul’da evlerde salgın değerlemesi!

Salgında kalabalıktan uzak olma ihtiyacıyla birlikte mütezayit bağımsız milletvekili aile sahibi olma isteğiyle İstanbul’daki bazı ilçelerde villa fiyatları fırladı. Temmuz kocaoğlan itibarıyla akıbet bir yılda bağımsız ev sayısının dokunaklı olduğu ilçelerde bölük fiyatları az daha yüzde 50 artış gösterdi. Eşit artışında Adalar yüzdelik 49’la önceki tam gelirken, onu yüzde 46 ile Mercanköşk, yüzde 38 ile Büyükçekmece, yüzdelik 37 ile Sarıyer, yüzdelik 35 ile Eyüpsultan izledi.

ŞİŞLİ’DE %30’U AŞTI

Tıpkı yurt danışmanı, Sözcü’den Nuray Tarhan haberinde, akıbet ayrımsız yılda İstanbul’üstelik bölük fiyatlarının ortalama yüzdelik 20-25 arttığına özen çekerek, “Satılık konutların ortalama metrekare ünite fiyatı haziran sonu bakımından ortalama 5.600 lira civarında. Fakat bu rakamlar kaza ve mahalle bazında daha aşağıda evet birlikte çok henüz yukarıda olabiliyor. Söz Gelişi, yabancıların pahal bağlam gösterdiği bazı mahallelerde fiyatlar yüzde 30’un üstünde arttı. Örneğin, Şişli’bile ortalama metrekare fiyatı 6.500 liralık iken Fulya’dahi 8.500 lira kendisine karşımıza çıkıyor” dedi.

İstanbul’dahi satılık konutların amortisman sürelerinin kestirmece 22 yıl olduğunu vurgulayan danışman, “Bu elan önceki 15 sene civarındaydı. Ne eyvah ki şu anda yatırım açısından çokça doğru değil. Bu bile fiyatların ne kadar kontrolsüz yükseldiğine ayrımsız ayrıksı emsal” diye konuştu.

İRANLILAR ÖNE GEÇTİ

Serencam 10 yılda mal alımında öne sâdır Arapların yerini İranlıların almaya başladığını vurgulayarak, şunları söyledi:

Yılın geçmiş 6 ayında İstanbul’üstelik yabancılara bütün 10.108 adet hane satışı gerçekleşti. Güzeşte yılın geçmiş 6 ayında yapılan koca adedi ise 6.902 idi. 2 yılda gerçekleşen yüzde 46.4 oranındaki artışın pandeminin etkilerinden biri olduğunu düşünüyoruz. Hayatın yavaş yavaş normale dönmeye başlamasıyla ve bu rakamlara baktıkça hem yerel hem de yabancı alıcılar tarafında gayrimenkule olan talebin daha üstelik artmasını aramak tansık olmaz.

FAZILETKÂR ENFLASYON, TASARRUFLARI DÖVİZ VE GAYRİMENKULE YÖNLENDİRDİ

İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi Maliye Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Binhan Elif Yılmaz, TL’nin dolar karşısındaki ayar kaybının akıbet 16 ayda yüzdelik 41’i bulduğunu belirterek, “Dünyalık politikasının enflasyonu hedeflenen düzeye getirmekten çokça ırak olduğu inancı yerleşti. Enflasyonun artacağına müteveccih beklentiler tasarrufları TL’den uzaklaştırırken, döviz, değerli, saklı yazı mal, taşınmazlar kabil varlıkların yeğleme edilmesine kere açtı” dedi.

Bağan faizli kredilerin birlikte talebi artırdığını tamlayan Yılmayan, şunları söyledi:  

Karantinada dairelerde sıkışanlar amacıyla bahçeli evler, evden çalışanlar için yazlıklar gururlu ağıl geldi. Söylenegelmiş kıymetler ve farklı dirlik fiyatlarının şişmesinin haremlik ettiği bu ortamda hane talebi artarken fiyatlar bile yükseldi. Nisan 2020’den Nisan 2021’e büyüklüğünde metrekare fiyatlarındaki maaş artma yüzde 2.5 oldu.

 

Share: