İstanbul’da fasit ocak almanın yolu: Şişman transfer

Türkiye’da aile fiyatlarındaki çoğalma pandemi, repo, yer ve rica ilişkileriyle bölüm geçtikçe balon haline dönüşmeye başladı.

Dalan Bankası (TCMB) verilerine göre, konut fiyatları 2021 Haziran itibarıyla Türkiye genelinde ortalama yıllık yüzde 30 oranında arttı. Bir Nice çağ temsilcisi, bölük fiyatlarında artışın yıllık yüzdelik 30-70 aralığında olduğuna belen ediyor. Bazen bölgelerde bu artım yüzdelik 100’leri buluyor.

Gelinen noktada, İstanbul’daki akim ofis fiyatları semtine bakarak değişmekle gelişigüzel 1 milyon TL’leri aşar hale geldi.

FİYATLAR DÜŞER Mİ?

İstanbul Emlak Komisyoncuları Odası Başkanı Nizamettin Aşa, halihazırda İstanbul’de familya sahibi başlamak isteyenlerin 700-750 bin TL’yi gözden çıkarması gerektiğini söylüyor. Bu tutar pandemi öncesinde 200 bin-500 bin TL arasındaydı.

Eva Yurt Valüasyon Genel Müdürü Cansel Turgut Kalem Erbabı ise, “Itidalli gelirli insanların familya sahibi olması haddinden fazla zorlaştı. İnşaat maliyetleri bu büyüklüğünde yükselmişken hane fiyatlarının düşmesi üzere bir sebep üstelik göremiyorum. Türkiye, bire bir barınma sorununa makul gidiyor” diyerek konuştu.

İSTANBUL’DA YÜZDELIK 100 REMIKS

Sözcü’den Gamze Bal haberine göre, Kalem, devlet genelinde son bir yılda göz fiyatlarındaki artışın ara sıra bölgelerde yüzdelik 30 iken bazı yerlerde birlikte yüzdelik 70’i bulduğunu belirtiyor.

İstanbul Emlak Komisyoncuları Odası Başkanı Nizamettin Aşa ise bu oranların İstanbul’üstelik yüzdelik 100’ü bulduğunu söyledi.

Edip, pandemiden bu yana hane fiyatlarının artmasındaki anne nedenleri ‘bağan faizli konut kredilerinin talebi artırması’, ‘evden çalışmanın yaygınlaşmasının talebi artırıcı benzeri güçlük yapması’, ‘kullanılmamış projelerinin olmaması ve mütenakıs bölük stoklarının etkisiyle genişlik ve rica dengesinin bozulması’ ile ‘kalan inşaat maliyetleri’ şeklinde sıraladı.

EV STOKU DÜŞÜYOR

İstanbul’üstelik gelişigüzel sene averaj 250 bin göz satılırken bu yıl yaz aylarında 90 bin göz stoku olduğu bilgisini veren Muharrir, “Kentte şu zaman yer birkaç 200 bin bölük stoku olması gerekiyor kim arz ve kâm birbiriyle istikrarlı olsun. Fakat akıbet araştırmamıza bakarak, İstanbul’bile şu anki hane stoku miktarı 90 bin sayı. Bu miktar Covid-19 pandemisinin başında 250-300 bin idi. Nema kampanyasıyla birlikte stoklar eridi. O günden bugüne de fiyatlar artarak bugünlere geldi” dedi.

Gelinen noktada konut fiyatlarının düşmesi amacıyla benzeri hastalık göremediğini da aktaran Müellif, “Fiyatlar çakılı kalırsa üstünlük sayarım” diye niteleyerek konuştu.

SIFIR DAİRELER İKİYE KATLADI

İstanbul Yurt Komisyoncuları Odası Başkanı Nizamettin Aşa ise, ati benzeri almanak dönemde basamak fiyatlarında taşkın artışlar beklemediğini; 2022’da kentsel dönüşümün kısmen tamamlanması ihtimalinin ev fiyatlarının çakılı kalmasında afi oynayabileceğini dile getirdi.

Aşa’nın verdiği bilgiye bakarak, kentteki 5-15 yaş aralığındaki ayrımsız binada bulunan daireler, benzeri sene zarfında ikinci el familya fiyatlarından yüzde 50 elan pahalı ağıl geldi. Bir dönemde akim dairelerin ise ikinci umum daire fiyatlarını ikiye katladı derken şöyle bitmeme etti: 

İstanbul’de başarısız tıpkısı binada 2+1, 3+1 bir kat almanın bedeli 1 milyon liradan süfli değil. Muvaffakiyetsiz evler pandemi öncesinde dahi yüksekti. Ancak şimdi sunu bir iki 700 bin TL’yi gözden takip etmek hale geldi.

DAHA FAZLA ŞIŞKO TAŞIMA, HENÜZ BERBAT OCAK

Aşa ayrıca, mütezayit pahalılığın ev sahibi koyulmak isteyenlerin yön tercihlerini fark etmek zorunda kaldığına de bel ediyor.

İstanbul’de seçme periyot gürpedek aşkin toplu transfer aracına binmeyi göze aldıktan sonra eş sahibi olmanın elan macerasız olabileceğini ifade eden Aşa, şöyle devam etti: 

İstanbul’de almaşık bitmez. Şişman ulaşım yaygınlaştı. Mecidiyeköy, Kuştepe’de 300 bin TL’ye ya üstelik Esenyurt’ta 250 bin TL’ye ofis alınabilir şimdi.

KREDİLİ SATIŞLAR TEMMUZDA YÜZDE 84 DÜŞMÜŞTÜ

Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) Ev Bey İstatistikleri, faizlerin yükselmesinden sonraları sağlıklı satışlardaki düşüşü gözler önüne serdi. 

Akıbet açıklanan Orak Ayı 2021 verilerinde birlikte, mutluluk genelinde ev satışlarının temmuzda tıpkısı eski yılın bire bir ayına göre yüzde 53 azalarak 107 bin 785’e gerilediği, sağlıklı koca namına nitelendirilen tutulu ev satışlarının bile, temmuzda tıpkı eski yılın bire bir ayına göre yüzdelik 84.3 azalarak 20 bin 553’e düştüğü görüldü.

Ev eşit artışında acun şampiyonu İzmir oldu

Bodrum’birlikte fiyatlar uçtu! Ocak fiyatına kiralık villa

İstanbul’bile basar fiyatları 6 hatim arttı

10 yılda değer kazanacak İstanbul ilçeleri…

 

Share: