İstanbul’da icar artışının bildirme efdal olduğu mahalle anlaşılan oldu

Hepsiemlak, İstanbul’da akıbet 1 sene içerisinde icar fiyatlarının yüzdelik 50’nin üzerinde artım gösterdiği 50 mahalleyi açıkladı.

Endeksten elde edilen verilere bakarak sonuç 1 yıl içerisinde kiralık konut kategorisinde ortalama metrekare fiyatındaki bildirme erdemli artma yüzde 290 ile Sarıyer’mağara Rumeli Hisarı semtinde gözlemlendi. Rumeli Hisarı’nı yüzdelik 238 ile Beşiktaş’ın Vişnezade semti, yüzde 218 ile Sarıyer’mağara Reşitpaşa semti, yüzdelik 171 ile Beşiktaş’ın Gayrettepe semti ve yüzde 150 ile Kadıköy’nam Fikirtepe semti izleme etti.

Açıklamada görüşlerine kayran sunulan Hepsiemlak Umumi Müdürü Zeynep Tandoğan, İstanbul’un öne çıkan semtlerindeki kiralık göz eşit artışını şu ifadelerle değerlendirdi:’Kısaca 1,5 yıldır kiralık ev fiyatlarında belli bölgelerde çok acul artışlar yaşadık. Gelişigüzel devir söylediğimiz kadar bunun asıl sebebi esasta pandemi sürecinde evlere kapanmamız oldu. İhtiyaçlarımızı açık tıpkısı şekilde analiz ettik ve eskimemiş hayatımıza elan akla yatkın dirim alanı bulmaya yöneldik. Kimimiz şehir değiştirdi, kimimiz yön. Pandemi başlarında bu akım elan fazlaydı ve git gide alışılagelen seyrine döndü. Piyasadaki hareketlenme dahi kiralık fiyatlarda faziletkâr artışlara neden oldu. Sunma fazla artım olan semtleri incelediğimizde dahi esasta olağanüstü sonuçlarla karşılaşmadık. İstanbulluların denize, doğaya elan mümasil görünmek istediği üzere özellikle bu dönemde yeğleme ettiği Rumeli Hisarı, Vişnezade, Reşitpaşa üzere semtlerde fiyatlar yüzdelik 218 ile 290 arasında yükseldi benzeri senede. Hele bu bölgelerdeki erdemli artışın eksantrik aynı sebebi de esasta eski kemikleşmiş bu semtlerimizde arzın haddinden fazla faziletkâr olmaması oldu. İstanbul’un genişlik flaş semtleri diyebileceğimiz bu bölgelere rica herhangi bir zaman olacaktır ancak tabiatıyla bu hızda bitmeme etmesini beklemiyoruz. Kamu bu semtlerimiz dışında geçmiş 50’lik listeye baktığımızda ise İstanbul’un merkezi ve nispeten ulaşımı cılız semtleri seçkin ant kiralık konutta değer artışıyla dikkat çekmeye bitmeme ediyor.

Yaklaşık 1,5 yıldır kiralık ev fiyatlarında sınırlı bölgelerde çok aceleci artışlar yaşadık. Her ahit söylediğimiz üzere bunun temel sebebi haddizatında pandemi sürecinde evlere kapanmamız oldu. İhtiyaçlarımızı kemiksiz benzeri şekilde çözümleme ettik ve kullanılmamış hayatımıza henüz makul hayat alanı bulmaya yöneldik. Kimimiz kent değiştirdi, kimimiz yan. Pandemi başlarında bu akım henüz fazlaydı ve git gide alışılagelen seyrine döndü. Piyasadaki hareketlenme birlikte kiralık fiyatlarda faziletkâr artışlara bozukluk oldu. Arz aşkın artış olan semtleri incelediğimizde üstelik gerçekte olağanüstü sonuçlarla karşılaşmadık. İstanbulluların denize, doğaya daha mail olmak istediği için alelhusus bu dönemde tercih ettiği Rumeli Hisarı, Vişnezade, Reşitpaşa üzere semtlerde fiyatlar yüzdelik 218 ile 290 ortada yükseldi aynı senede. Özellikle bu bölgelerdeki faziletkâr artışın eksantrik tıpkı sebebi de haddizatında sakat kemikleşmiş bu semtlerimizde arzın çok faziletkâr olmaması oldu. İstanbul’un en flaş semtleri diyebileceğimiz bu bölgelere temenni temas zaman olacaktır ancak elbette bu hızda bitmeme etmesini beklemiyoruz. Tekmil bu semtlerimiz dışında önce 50’lik listeye baktığımızda ise İstanbul’un merkezi ve oranla ulaşımı gösterişsiz semtleri her ant kiralık konutta kıymet artışıyla ilgi çekmeye devam ediyor.

 

Gayrimenkul fiyatları neden yükseliyor?

 

 

Share: