İstanbul’da sülale fiyatları üzere yepyeni adisyon: Genişlik birkaç tıpkısı milyon lira

Gayrimenkul Yurtdışı Lansman Derneği (GİGDER) Müessis Umumi Heyet Üyesi ve Mars Investment İcra Müesses Başkanı Melik Bucak, 2 yıl süresince İstanbul’birlikte 1 milyon TL’ye satılık hane bulmanın görüntü olacağını söyledi.

Gayrimenkulde yaşanan sonuç gelişmeleri değerlendiren Leyla İlhan’ın Dünya’daki haberinde değerlendiren Bucak, “Yer üretiminde yoğun mesail yaşanıyor, maliyetlerde bunaltıcı artış var. Markalı tıpkısı projede maliyetin yüzde 70’i dövize endeksli, döviz artınca fiyatlar de artıyor. Ayrıca vaktiyle elinde parası olan biri yurt projesi geliştirebiliyordu. Demincek fakat müteahhitlik sertifikası düzlük biri proje geliştirebiliyor. Buda üretimi etkiledi. Dolayısıyla maliyetler arttığı sürece fiyatlar artmaya devam edecek” yorumunu yaptı.

“1 yılda 19 bin hayat yurttaşlık için ocak aldı”

Türkiye’nin gayrimenkul alanında geleceğinin temiz olduğunu söyleyen Köşe, “Hemen bizim satışını yaptığımız 8 bölgedeki projelerimize 87 ülkeden envestisman geliyor. Afrika, Avrupa ve Doğu Asya’dan gelip göz alıyorlar. Dünyada her yıl 2 milyon dirilik farklı ülkelerde türlü nedenlerle yatırım yapıyor.

Türkiye özellikle denk derece anlamında dünyada bir numara. Bunu gören ayrımsız Amerikalı, Avrupalı zat ülkesindeki pimpirik kredi ile Türkiye’dahi yatırım yaparak yarar ediyor. Genel olarak alımların yüzdelik 70’i vatandaşlık üzerine. İranlılar pasaportları dünyada tanınmadığı amacıyla Türk vatandaşlığı ile bunu aşıyor, Çinliler Türk vatandaşlığı ile İngiltere borsasına açılıyor. Dolayısıyla dünyada bire bir vatandaşlık pazarı oluşmuş durumda. Bizim yaptığımız kayran çalışmasında 2021 yılında 17 bin ile 19 bin kişinin Türkiye’dahi vatandaşlık gayeli emlak aldığını gösteriyor” açıklamasını yaptı.

“Bodrum eller için büro alanı oldu”

Pandemide Türkiye’nin yaşam kalitesinin henüz dolgunca anlaşıldığını dile getiren Hakan Nahiye, “Yemek ve servis kalitesi değme yerde ongun düzeyde. Bu servis kalitesi birçok ülkede bulunmayan. Fiyatlar de ecnebi için makul. Birçok ecnebi Bodrum’bile karı almaya başladı. Özelikle Bodrum başkaları amacıyla bildiğimiz ofise döndü. Ancak Bodrum’a haddinden fazla evgin madun yapı yatırımlarının yapılması lazım” dedi.

Yabancıya satışta kota önerisi

Portekiz kabilinden bazı ülkelerin kâh şehirlerde yabancıyı satışı durdurma kararı aldığını nâkil Hakan Nahiye, bu nedenle bu ülkede göz kabul etmek isteyenlerin alımlarını öne çektiğini söyledi. Türkiye’dahi 250 bin dolara 10 bin kişiye vatandaşlık hakkı verildikten sonradan, bu oranın 350 bin dolara çıkarılacağı burada üstelik 20 bin kişiye bu hak sunulduktan sonraları miktarın 500 bin dolara çıkarılması önerisinde bulunan Köşe, “Buda yatırımları öne alıyor. Evet bile nahiye ve kent bazlı bunama getirilebilir. Böylelikle talebin değişik bölgelere dağılması sağlanabilir. Kota konursa 350 bin dolara 20 bin konutun satışından hızlıca 7 bilyon dolar elde edilebilir” diye niteleyerek konuştu.

Share: