İstanbul’da yabancıların gözde ilçeleri

2020 yıl sonu itibariyle umum gayrimenkul çeşitleri bazında İran, Çin, Azerbaycan, Irak, Pakistan, Lübnan, Filistin, Libya, Sudan ve Yemen vatandaşları Kağıthane’yi yeğleme ederek çalım yaptı.

Yabancıların bütün taşınmazlar çeşitleri bazında yurttaşlık edinimi üzere Kâğıthane İlçesinden yaptıkları yatırımlarda ise 2020 yılsonu itibariyle Çin, İran, Pakistan, Filistin, Irak, Yemen, Libya, Lübnan, Sudan ve Azerbaycan Kâğıthane İlçesini bildirme çokça yeğleme fail evvel 10 ülke ortada meydan alıyor. Yabancıların 2020 yılsonu itibariyle tüm yurt çeşitleri bazında Sarıyer İlçesinde yapılan yatırımlarda ise İran, Çin, Azerbaycan, Irak, Libya, Katar, Suudi Arabistan, Pakistan, Kuveyt ve Lübnan vatandaşları başı çekiyor. Yabancıların bilcümle gayrimenkul çeşitleri bazında yurttaşlık edinimi için Sarıyer İlçesinden yaptıkları yatırımlar incelediğinde ise, 2020 yıl sonu itibariyle İran, Çin, Irak, Libya, Azerbaycan, Lübnan, Pakistan, Yemen, Afganistan ve Filistin Sarıyer  İlçesini sunma çokça tercih eden geçmiş 10 büyüklük arasında özen çekiyor.

Önceki yıllarda halkın mesire yeri adına kullandığı Kâğıthane’bile, 1950’lerde Haliç ve çevresinin endüstri bölgesi kendisine kullanılmaya başlanmasıyla bu arada Kâğıthane Vadisi boyunca endüstri yapıları ve imalathaneler sayılarını artırmaya başladı. 450 bine doğru nüfusu ile İstanbul’un büyük ve balaban ilçelerinden biri olan Kağıthane, Avrupa ve Rum yakasını birbirine bağlayan boğaz köprülerinin güzergâhı olan E-5 ve TEMA otoyolları ortada konumlu. Metropoliten alana topluluk Kâğıthane Vadisi, coğrafi konumu itibariyle güneyinde ve doğusundaki merkezi hareket alanlarının üstelik (MİA) rehavet alanında düzlük almaktadır.

Sonuç 13 yılda şehrin genelinde hareketliliğin artmasıyla Kağıthane İlçesi dahi müspet yönde etkilenmiş ve bölgede ilkin ev projeleri almak amacıyla birçok proje geliştirilmiştir. İstanbul’un genişlik mehabetli sorunlarından biri olan trafik problemi amacıyla alternatif projeler hayata geçirilmiş ve Kağıthane da bu projelere tüneller marifetiyle ev sahipliği yapmıştır. Tünel güzergahı ile Kağıthane, Seyrantepe ve Hamidiye Mahalleleri’nden Taksim’e erişim süresi 5 dakikada olanaklı olabiliyor. Erdemli bükülmüş ve site tipinde yapılaşmaların mevcut olduğu bölgede konutlar mutedil ve itidalli-peş gelir grubuna hitap etmekte iken; muvasala olanaklarının çeşitlenmesiyle B ve B+ dirimlik seviyesine müteveccih projeler üstelik artmaya devam ediyor.

Kağıthane’deki projeler ılımlı sınıfa hitap etmekte iken, bölgeye yapılan Seyrantepe metrosu, Havaray ve tünel inşaatının etkisiyle Kağıthane’deki kalifiye konutların sayısı arttı. Maslak’a yakınlığıyla bildik Kağıthane bölgesinde de muvasala imkanlarının çeşitlenmesi ile alay malay havza ılımlı-art derslik eliyle heves görmeye başlamıştır.

EVA Taşınmazlar Valüasyon verilerine bakarak, Kâğıthane Seyrantepe Bölgesi’ndeki göz projelerinde kat birim fiyatlar 14 bin – 28 bin 600 TL/m2 (KDV’den arındırılmış fiyatlardır.) aralığında değişmektedir. Ayrıca bölgede dairelerin şerefiyelerine bakarak 38 bin TL/m2 kabil vahit fiyatlarda bulaşmak gibi.  Bölgede mevcut 2020 yılı ağırlıklı sayı farkı ise 24 bin TL/m2.

Markalı konut projelerinde düzlük almayan kullanılmamış binada konumlu, 0-5 yaş aralığındaki apartman dairelerinde kâm edilen ünite karşılık aralığı 5 – 9 bin TL/m2 aralığında değişiyor. Yapılan münasebet analizi çalışması sonucunda bölgede üretilen basamak projelerinin ekseriyetle satışı tamamlanmış bulunan projeler olduğu görülmektedir.

Yurttaşlık edinimi için taşınmazlar alımlarının yapıldığı bölgeye hele İran, Çin, Irak ve Suudi Arabistan vatandaşlarının ilgisi nazik. İncelenen projelerin bire bir kısmında eklenti alanı adına antrepo verildiği görülürken, söz konusu projelerde genellikle 1+1 daire tipine 1 araçlık ilişkin otopark, 2+1 ve üstü ofis tiplerine ise 2-3 araçlık mecbur park verildiği tayin edilmiştir. Depo alanları ve mecbur otoparklar Türkiye’bile yasal mevzuata bakarak ayrı tapu kendisine satılamamaktadır. Ancak şehir idare planında ait bağımsız bölüme tahsis yöntemi ile müstakil bölüme bağlı adına verilmesi mümkündür. Bölgede arz çok 2+1 makule, sonrasında ise 1+1 ve 3+1 daire tipi üretilmektedir.

Mıntıka Bazlı Averaj Brüt Kayran Tablosu

İLÇE

Makule Dağılımına Göre Sayı Farkı Brüt Düzlük (m2)

1 + 1

2 + 1

3 + 1

4 + 1

5 + 1

Kağıthane- Seyrantepe

91

138

197

263

289

Himmet kapsamında düz kayran markalı ev projelerinin mecmu bölük sayılarının birbirinden farklı olması sebebi ile kaymakamlık ortalamaları belirlenirken proje ortalama ünite eş değerleri; proje mecmu hane sayıları ile ağırlıklandırılarak hesaplama yapılmıştır. Bu doğrultuda yapılan hesaplamalara göre ilçe bazlı averaj birim eş değeri 2018’de 12 bin 514, 2019’da 17 bin 451, 2020’birlikte ise 24 bin 093 TL/m2’dir.

AVERAJ BİRİM SATIŞ DEĞERİ (TL/m²)

2018

2019

2020

12.514

17.451

24.093

Share: