İşte dünyanın bildirme bahtiyar ülkelerinde yaşamanın bedeli

Hollanda’daki Tilburg Üniversitesi’nden ve Avustralya’daki Melbourne Üniversitesi’nden araştırmacılar, dünyanın arz mutlu ülkelerinde esasta bir “bahtiyarlık paradoksunun” ortaya çıktığını tespit etti.

Hakemli bilimsel dergi Scientific Reports’ta yayımlanan araştırmada bahtiyar olma baskısının gerçekte kasvetli tıpkısı ruh haline yol açtığı ve bireylerin esenliğini incitici etkilediği görüldü.

İrlandalı bilim adamı yanıtladı: gönenmek bazıları için illet henüz zor?

Dahası, mutluluk çıtasının erdemli olduğu ülkelerde bu etkinin daha birlikte arttığı anlaşıldı.Araştırmacılara bakarak, dünyanın yeryüzü mutlu ülkelerinde yurttaşların esenliği üzerindeki yeryüzü zararlı etkiyi, mutlu olmaya yönelik içtimai rehavet yaratıyordu.

Araştırma makalesinde, “Bahtiyarlık kızıl bir deneyimdir ve toplumlar vatandaşlarının mutlu olmasını lüzumlu” ifadelerine düz verildi:

Ancak pozitifliğin çılgın vurgulanması, ferdî refahı ironik biçimde tehlikeye atan, erişilemez tıpkısı kalp normu yaratabilir.

Araştırmada 40 ülkeden 7 bin 443 kişiyle anket yapıldı. Katılımcılara can durumlarının, beyin sağlığı, hayat memnuniyetleri ve ruh durum şikayetlerinin uzmanlarca anlaşılmasını sağlayacak sorular yöneltildi.

Katılımcılar antrparantez, olumlu düşünmeleri için çevreden gördükleri baskıya müteveccih fikirlerini de belirtti.

Araştırmacılar, bahtiyar olma baskısının haddizatında hızlı hızlı acilen seçkin yerde görülebildiği ve akıl sağlığının kötüye gitmesiyle münasebetli olduğu sonucuna vardı.

Bu bağlamda karın sağlığının kötüye gitmesi yurttaşların müspet duygularının azaldığı, boğunç, gaile ve stres belirtilerinin ortaya çıktığı anlamına geliyordu.

“Dünyanın yeryüzü mutlu ülkelerinde iki bitirme hararetli”

Araştırmanın başlangıç yazarı Egon Dejonckheere, “Birey ve sosyete arasındaki bu insicamsızlık, suratsız duyguları tetikleyebilecek tıpkısı sonuçsuzluk algısı yaratabilir” diye konuştu:

Kül yurttaşların bahtiyar göründüğü ülkelerde normdan sapmalar galiba elan peyda olur ve bu birlikte durumu henüz elem kuzuluk getirir.

Araştırmada mutlu olmaya müteveccih toplumsal sıkıntı ve bireylerin bellek sağlığının kötüye gitmesi arasındaki ilişkinin, Dünya Mutluluk Raporu’nda faziletli puan düz ülkelerde iki hatim daha zinde olduğu saptandı.

Konfedere Milletler’in 149 mevki ortada yaptığı değerlendirmeyle hazırladığı 2021 günlü sonuç raporda Finlandiya, Danimarka, İsviçre, İzlanda ve Hollanda dünyanın bildirme bahtiyar önce 5 ülkesi olmuştu.

Listenin sonuç sırasında Afganistan kayran alırken, Türkiye ise 104. sıraya yerleşmişti.

Türkiye’nin yarısı mutlu

 

Share: