İşte en mutlu mutluluk

Times gazetesi Gallup araştırı şirketi tarafından yapılan tıpkısı araştırmanın sonuçlarını yayınladı.
53 ülkede yapılan araştırmanın sonuçlarına bakarak dünyanın en bahtsız insanları Fransızlar, yeryüzü mutluları ise Nijeryalılar oldu.
“Fransızlar gezegenimizin arz talihsiz insanları” başlıklı haberin madun başlığında Victor Hugo’nun 1862 tarihli klasik eserine gönderme yapılarak, “Araştırmaya göre Fransızlar sıradan Sefiller oldu” altbaşlığı kullanılıyor.
“Rüya ve bezginlik” araştırmanın sonuçlarına göre, mutsuzlukta Fransa’yı izleyen ülkeler sırasıyla İzlanda, Romanya, Sırbistan ve İngiltere.
Bildirme mutlu ülkeler ise Nijerya, Vietnam, Brezilya, Gana, Çin ve Kosova yerine sıralanıyor.
Araştırmanın sonuçlarına bakarak “2011 yılına dair ümitli tevessül etmek” kategorisinde Nijerya ve Afganistan, ABD’den önde gidiyor.
Haberde özen çekilen nokta, 2008 krizinden ciddi darbe gören mütekâmil ülkelerin, Brezilya, Çin ve Hindistan kadar gelişmekte olan bakir ekonomilerle tamlık pahal özellikler göstermekte olduğu.
Anketin sonuçları Bangaldeş, Afganistan ve Irak gibi ülke halklarının Garp dünyasından henüz mutlu olduğunu bildirme ettiğini da gösteriyor.
ELAN İYİ YAŞADIKÇA ARTIK ŞİKAYET EDERİZ
Haberde Fransız filozof Pascal Burkcner’in ülkesiyle ilişik ilginç benzeri değerlendirmesine saha verilmiş:
“Bu bozuk kıtanın adeti, Fransa’dahi daha da yaygındır: Henüz dolgunca yaşadıkça, bundan sonra şikayet ederiz.”
Haberde ayrıca, “Fransa’da güzeşte sene süresince yaşanan içtimai asayiş reformlarının, Fransızları, ati konusunda endişeli yapmış olabileceği” yorumuna düz veriliyor.

Share: