İtirazlara karşın onaylandı: Benzin ve dizele veda tarihi!

Global istinas ve abuhava değişikliği ile uğraş kapsamında karbon emisyonlarını sıfıra inzal planı çerçevesinde Avrupa Birliği (SU), 2035 yılına kadar kıtada teklifsizce yanmalı motorlu araçların satışını sona erdirme planını onayladığını açıkladı.

27 üyeli blok yoluyla alınan kararla kıtanın abuhava hedeflerine, özellikle da 2050 yılına kadar karbon nötrlüğüne ulaşılmasına havari olmayı amaçlandığı belirtildi.

İlk namına Orak Ayı 2021’da önerilen tılsım, benzinli ve dizel otomobillerin yanı sıra hafif ticari araçların satışlarının fiili kendisine durdurulması ve 2035’ten itibaren Avrupa Birliği’nde elektrikli motorlara tamamen geçiş anlamına geliyor.

Almanya ve İtalya karışma ülkelerin talebi üzerine, KEZ antrparantez sentetik yakıtlar veya plug-mağara hibritler gibi mütenavip teknolojilerin kullanımı üzere yeşil kandil yakmayı akseptans etti.

Icazet, limon bahçesi gazı emisyonlarının ağız ağıza ortadan kaldırılmasına sadık olsa bile, teknolojilere yer STK’ları marifetiyle itiraz edildi.

EKSTREM MARKALARA HUSUSI BAP: FERRARİ DEĞİŞİKLİĞİ

Lüksemburg’üstelik toplanan belde bakanları, şişman üreticilere veya yılda 10 binden az vasıta üretenlere tanınan CO2 yükümlülüklerinden muafiyetin 2035’in sonuna büyüklüğünde ilkokul sene uzatılmasını da onayladılar.

Medyada “Ferrari değişikliği” adına mezkûr maddede, özellikle ekstrem markalara kâr sağlayacağı bildirildi.

Salı akşamı toplantıya başkanlık eden Fransa Ekolojik Intikal Bakanı Agnes Pannier-Runacher, “Bu, otomotiv endüstrimiz için nazik bire bir zahmet” derken, amma velakin endüstrinin geleceği olarak tanıdık elektrikli araçlara balaban ölçüde envestisman yapan Çin ve Amerika Birleşik Devletleri’nden gelen rakiplik karşısında bunun tıpkısı “mukteza” olduğunu söyledi.

Avrupa Yeşil Anlaşması’ndan mesul DENIZ Komisyonu Başkan Yardımcısı Frans Timmermans, “Makine üreticilerinin öldürücü çoğunluğu elektrikli arabaları seçti” dedi.

AVRUPA PARLAMENTOSU (AP) ÖNERİYİ ONAYLAMIŞTI

Avrupa Parlamentosu (AP), Avrupa Komisyonu’nun önerisini oylayarak KEZ’nin sıfır çıkarma politikası çerçevesinde 2035 yılından itibaren dizel ve benzinli yıpranmamış binek otomobillerin ve belli belirsiz ticari araçların satışını yasaklayan bire bir öneriyi onaylamıştı.

Alınan karar ile 2035 yılından itibaren ahbapça yanmalı motorlu araçlar hesabına yalnız elektrikli ya birlikte hidrojenli kullanılmamış araçların satışına müsaade verilecek.

ALMANYA’DAN BILAHARE 5 TALIH DAHA TEPKİ GÖSTERMİŞTİ

Almanya hükümetinin bu kararı akseptans etmeyeceğini açıklamasının ardından 5 büyüklük daha yasak üzere erteleme istedi.

İtalya, Portekiz, Slovakya, Bulgaristan ve Romanya kararın 2040 yılına ertelenmesini istemişti.

Almanya’dan dizel ve benzinli yasağında SU’ye restte ferasetsiz hamle

 

Konvansiyonel içten yanmalı motor devrinin sonu mu yaklaşıyor?

 

AKARSU’nin dizel ve benzinli makine yasağı

 

 

Share: