İYİ Öğür İzmir İl Kongresi’nde başkanlığa Sinan Bezircilioğlu seçildi

İYİ Öğür İzmir 3. Macerasız İl Kongresi’nde el başkanlığı seçimini Sinan Bezircilioğlu kazandı.

Kültürpark Mehabet Çalak Spor Salonu’nda planlı, Ülkü Doğan ile Sinan Bezircilioğlu’nun listelerinin yarıştığı kongrede, meclis başkanlığını İYİ Fırka Ekip Başkanvekilli Erhan Dirayetli yaptı.

Başbuğ adaylarından Sinan Bezircilioğlu, diyar başkanı olması halinde sadece teşkilatın ve Meral Akşener’in emrinde olacağını söyledi.

Sevgili Doğan ise göreve seçilmesi halinde tüm teşkilatı kucaklayacağını kaydederek, “Şimdi kullanılmamış bire bir yola çıkıyorum. 30 ilçenin sesi tutmak üzere, bütün İzmir’in güneşi görünmek üzere buradayım ama arz önemlisi Genel Komutan Meral Akşener’in gücü kalkmak için bu yola çıkıyorum.” dedi.

Dervişoğlu’nun konuşması sırasında gerginlik

İYİ Parti Kol Başkanvekili Muadele Dervişoğlu, kongre sürecinde, sıfır tartışmaların varmış gibi gösterildiğini ileri sürdü.

İlçe başkanlarının kongre öncesinde adaylara müteveccih destek açıklamalarını yanlış bulduğunu, seçilecek başkanın yekpare ilçelerin iklim başkanı olacağını belirten Dervişoğlu, “Süreci manipüle girmek için hatalı benzeri iş yapıldı. Destek açıklamaları yapıldı ve onun arkasında da hangi olup bittiğini da araştırdım. Hiçbir kaymakamlık başkanı arkadaşımı konuyla ait sorumlu tutmuyorum ve vermiş oldukları kararlara birlikte sonuna kadar saygılıyım ama süreci manipüle etmeye müteveccih birtakım adımların atılmış olmasını üstelik yadırgadığımı anlatmak istiyorum.” diye niteleyerek konuştu.

Dervişoğlu’nun, konuşmasında, başkan adayı Bezircilioğlu’nu kastederek, “Ben el başkan adayı kardeşlerimden bire bir tanesini tanımıyorum. Bu de tür. Bunun, akıllıcasına yürütülmesi lazım eden tıpkısı süreç olduğunu düşünüyorum.” ifadelerini kullanması salonda atışmalara hastalık oldu. Dervişoğlu, mevrut tepkilere “Size tahammüllü olmayı, demokrasiyi içselleştirmeyi tavsiye mektubu ediyorum.” şeklinde fiyat verdi.

Gerginlik sırasında Divan Başkanı Mahirane, sessizliğin sağlanmaması halinde salonu boşaltacağına dayalı uyarıda bulundu.

İYİ Parti İzmir Milletvekili Aytun Çıray, ki seçilirse seçilsin arkasında olacaklarını bildirdi.

İl Başkanı Hüsmen Kırkpınar ise İYİ Partinin seçimde İzmir’da bir numara öğür olacağına inandığını söyledi.

Bezircilioğlu, 14 görüş farkla kazandı

Konuşmaların ardından 657 delegenin görüş kullandığı seçimde 333 fikir kayran Sinan Bezircilioğlu, başkanlığa getirildi. Sorun Doğan 319 oyda kaldı. 5 rey bile temelsiz sayıldı. Bezircilioğlu yönetimi, büyük bayram yaşadı.

Delegelere seslenen Bezircilioğlu, seçimin hayırlara komütatör olmasını istek etti. Bezircilioğlu, “İnşallah kaldığımız yerden İYİ Parti ailesi kendisine devam edeceğiz. Tek sıkıntımız namevcut. bundan sonra birlikte kuvvet yürüyüşümüze devam edeceğiz.” ifadelerini kullandı.

Kongreye İYİ Tümen Genel Başkan Yardımcıları Rıdvan Maharetli ile Mehmet Tolga Akalın üstelik katıldı.

Share: