Japonya’dan dev heveslendirme

Yomiuri gazetesinin haberine bakarak Japon hükümeti ve koalisyon hükûmeti partileri, eskimemiş hesaplı isteklendirme paketinde tam çocuklara 100 bin yen (8.500 TL) ödeme yapmayı planlıyor.

Habere bakarak, hükümeti 18 yaşın altındaki eksiksiz çocuklara, ailelerinin dirimsel durumuna bakılmaksızın ödeme yapılmasını öngörüyor ve bunun bütçe maliyeti 2 trilyon yen (171 bilyon TL) namına hesaplandı.

Japonya Başbakanı Kishida, bu kamer “nazik ölçekli” benzeri isteklendirme paketi hazırlayacaklarını ve mülhak bütçeyi sene sonuna büyüklüğünde parlamentodan geçirecekleri sözünü vermişti.

Tutum Bakanı Yamagiwa yaptığı açıklamada, teşvik paketini hazırlarken enerji fiyatlarının ekonomiye etkisini hesaba katacaklarını belirtti ancak paketin büyüklüğü ve içeriği konusunda bilgi vermedi.

DARALMA BEKLENİYOR
Koronavirüs salgınının yaralarını sarmaya müteharrik Japonya’nın ekonomisi son namına toptan ticarette ortaya sâdır geri hizmet sorunlar, çip arzında yaşanan sıkıntılar ve yeni koronavirüs önlemlerinin birlikte etkisiyle arzulanan hızda toparlanamadı. Yılın ikinci çeyreğinde ekonomi yüzdelik 1.9 büyüdü. Üçüncü çeyrek verisi daha açıklanmadı fakat ekonomistler almanak yüzde 0.5 civarında ayrımsız daralma bekliyor.

Hükümet hazırladığı hesaplı teşvikle ekonomik namına zorlanan vatandaşlarına yardım ederken çöz talebi da canlandırmayı hedefliyor.

Japonya’da 5,2 kadar hareket

 

Japonya’da seçmenler kasa başında

 

Japonya’da tren üzere mensur edilen tünel çöktü

 

Share: